Uluslararası eleştirmenlerden festivale tam destek

Uluslararası eleştirmenlerden festivale tam destek
Uluslararası eleştirmenlerden festivale tam destek
Kültür Bakanlığı'nın kayıt tescil belgesi dayatması sonucu 34. İstanbul Film Festivali'ndeki gösterimi iptal edilen 'Bakur' belgeseliyle dayanışmak adına festivaldeki görevlerinden çekildiklerini duyuran Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRISCI) jürisi üyeleri, yaptıkları açıklamayla festivale tam destek verdi.

34. İstanbul Film Festivali’ndeki görevlerinden çekildiğini duyuran Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu’nun (FIPRISCI) açıklaması şöyle:

“34. İstanbul Film Festivali FIPRESCI jürisi olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulanan sansüre maruz kalmış olan Türkiye sinema camiasıyla ve 30 yıldan fazladır hem ulusal hem uluslararası bağımsız yapımlar için etkin bir gösterim platformu olan, Türkiye’nin en önemli sinema etkinliği İstanbul Film Festivali ile dayanışma içinde olduğumuzu duyururuz.
Ulusal festivallerde gösterilen yerli filmlerin resmi bir belge almasını zorunlu kılan ve istendiğinde sansür ya da politik baskı aracı olarak kullanılabilen yasal düzenlemeye kuvvetle karşı çıkıyoruz. Türkiye’deki sinemacılar ve festivaller Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uyguladığı sansürden zarar görmektedir.
Sonuç olarak, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) jürisi, 34. İstanbul Film Festivali’nden çekilme kararı almıştır. İnanıyoruz ki İstanbul Film Festivali, Türkiye’de bağımsız sinemayı desteklemeye devam edecektir.”

34. İstanbul Film Festivali FIPRESCI jürisi Bulgaristan’dan Alexander Grozev ( başkan ) Hollanda’dan Sasja Koetsier, İtalya’dan Giovanni Ottone, Finlandiya’dan Antti Selkokari ve Türkiye’den Şenay Aydemir ile Senem Erdine’den oluşuyordu.