Uluslararası Mardin Bienali bu çağrıyla ertelendi

Uluslararası Mardin Bienali bu çağrıyla ertelendi
Uluslararası Mardin Bienali bu çağrıyla ertelendi
Mardin Bienali, halkların yaşadığı acılar nedeniyle ve "Çok yakın bir gelecekte çocukların değil sanatın çığlığıyla bir arada olacağız" anonsuyla ertelendi.

“Mitolojiler” konseptli 3. Uluslararası Mardin Bienali, “Coğrafyamızdaki halkların yaşadığı acılar nedeniyle ileri bir tarihe erteliyoruz. Sanat susmaz, susmayacak ancak vakit çocuk çığlıklarını duymanın vaktidir” denilerek ertelendi. Festivalin internet sitesinde Türkçe, Kürtçe ve İngilizce yapılan duyuruda şöyle denildi:

“Bizler 3. Uluslararası Mardin Bienali Ekibi olarak, Mezopotamya ve Anadolu arasında önemli bir kesişim ve etkileşim alanı olan Mardin’de, “Mitolojiler” konseptiyle, iki uygarlığın ortak belleğini antik çağlarda olduğu gibi dünyanın her köşesiyle harmanlayıp, yeni sentez işlerle yaşadığımız bin yılın sorumluluğunu yerine getirip, o şehirlerin, o ülkelerin sınırlarını aşan akıl almaz renk ve zenginlikteki kültür denizine kendimizce birkaç damla katmak istemiştik. Bunu yapmaya çalıştığımız dönemde, Mezopotamya’nın içinde bulunduğu süreç oldukça manidardı. Son derece ciddi gelişmelerin yaşandığı bu süreçte, sadece belirli coğrafyaların yeniden haritalandırılmasına değil, halkların geleceklerini belirleyecek bir döneme şahit olmaktaydık. Bunun için Kobanê kuşatmasına ya da Êzidîlere yapılan saldırılara, Êzidî halkının karşı karşıya geldiklerine bakmak yeterli.... 17 Ekim-17 Kasım tarihleri arasında yapmayı planladığımız 3.Mardin Bienalini yanı başımızda vuku bulan acıların görülmesi ve duyulması için erteliyoruz. Sanatçılarımızın ve Mardin halkının desteği hep bizimle oldu ve olmaya devam edecek. Çok yakın bir gelecekte çocukların değil sanatın çığlığıyla bir arada olacağız…”


DEVLET TİYATROLARINDA DA İPTALLER

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü de Diyarbakır ve Van’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle programında değişikliğe gitti. ‘İntiharın Genel Provası’ ile ‘Murtaza’ oyunlarınnın yarın yapılacak promiyerleri 16 Ekim’e ertelendi. Bilet iade ve erteleme için biletsatis@devtiyatro.gov.tr adresine başvurulması istendi. (radikal.com.tr/CİHAN)