Uluslararası müzecilik kuruluşu bakanlığı devreden çıkarttı

Uluslararası müzecilik kuruluşu bakanlığı devreden çıkarttı
Uluslararası müzecilik kuruluşu bakanlığı devreden çıkarttı

ICOM un Türkiye temsilciliğini Suay Aksoy un başkanı olduğu Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği yürütecek.

Uluslararası müzeciler birliği ICOM, temsilciliğini Kültür Bakanlığı’ndan alıp, sivil topluma devretti. UNESCO’nun himayesinde bir kuruluş olan ICOM, Aralık ayında Türkiye ’nin akreditasyonunun iptal etmişti. Geçtiğimiz günlerde bir mektupla, Türkiye temsilciğini Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nin sürdümesini istediklerini bildirdi.

International Council of Museums (ICOM), 1970 yılından bu yana Türkiye’de Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) Türkiye Milli Komitesi tarafından temsil ediliyordu. Kültür Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan milli komitenin ‘tabii üyeleri’ de genel müdürlük yöneticileriydi. Bakanlığa bağlı müzecilerin üye olduğu kurumun, sivil müzecilik uzmanları ve özel müze çalışanlarını üye yapmakta isteksiz davranması ICOM’un kararında etkili oldu.

Defalarca Milli Komite’ye başvurdukları halde üye kabul edilmeyenlerin şikayetlerini ICOM’a iletmesi sonuç verdi. ICOM merkezi, “Yeni üye kabul etmekten kaçındığı ve son yıllarda ICOM Genel Kurullarına katılmadığı” için Türkiye’nin akreditasyonunu kaldırdığını duyurdu. ICOM’un Türkiye temsilciliğini Suay Aksoy’un başkanı olduğu Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği yürütecek.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Müze

  ,

  sivil

  ,

  kültür

  ,

  kuruluş

  ,

  Aralık