Umut devre dışı

Umut devre dışı
Umut devre dışı
Uğur Yücel'in 'Soğuk'u, üç kız kardeş ve iki erkek kardeşin kesişen yollarındaki 'fenalık' üzerinde yapılanıyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

SOĞUK (3 yıldız)
Yönetmen: Uğur Yücel
Oyuncular: Cenk Medet Alibeyoğlu, Ahmet Rıfat Şungar, Valeria Skorokhodova, Yulia Vanyukova, Yulia Erenler, Ezgi Mola, Şebnem Bozoklu
Süre: 105 dk.


Uğur Yücel’in ‘Benim Dünyam’ gibi filmlerle ne işi olabilir, hele ki elinde ‘Soğuk’ gibi malzemeler varken! Çehov’un ‘Üç Kız Kardeş’inin el verdiği, ancak kesinlikle bir uyarlama olmayan ‘Soğuk’, bir yandan da iki erkek kardeşin ruh hallerinin üzerinde yükseliyor. Evet, üç kız kardeş ve iki erkek kardeş var buradaki hikâyenin göbeğinde.
Kars’ı mekân edinen film , bir açıdan bakıldığında ‘Vesikalı Yarim’ benzeri bir yöne doğru akarken, diğer açının çok daha sert ve ‘delilik’ sınırlarında gezinen bir resim ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Evli ve çocuklu Balabey’in, fahişelik yaparak geçimlerini sağlayan Rus kız kardeşlerden küçüğüne vurulması dururken bir yanda, öte yanda da onun psikopat kardeşinin ‘iktidar’ mücadelesinin sıkıntılı yansımaları var bu hikâyede. Her iki kardeş de ‘erkeklik halleri’ üzerine sağlam fikirler veriyor bize burada, kadınla kurulan ‘rahatsız’ ilişkinin açmazlarına göz atmamızı sağlıyorlar.
Uğur Yücel, yazıp yönettiği filmiyle hayranlık duyduğu Kars’ın çetin doğa koşullarını bir karakter haline getirebiliyor, ‘soğuk’u damarlarımıza kadar hissetmemize neden oluyor. Bu koşullar içinde, usulca ilerleyen bir yapı kuruyor sinemacı ve özellikle başkarakteri Balabey’in dönüşümünü öne çıkarmayı başarıyor. Oyuncuların da bu resmin netleşmesi için ellerinden geleni yaptıklarını, hikâyenin gevşemeye başladığı anlarda devreye girerek Uğur Yücel’i rahatlattıklarını söyleyebiliriz.
‘Soğuk’, sert bir film ve bu görünümün ona sağladığı ‘acımasızlık’tan faydalanmayı iyi biliyor. ‘Kötü’nün hükümranlığında kendine yer kapmaya çalışan ‘iyi’nin yerle bir edilmesine vesile oluyor bu film. Umudun devre dışı kaldığı bir resim bu, geri gelmesinin de mümkün görünmediği...

VİZYONU DEVAM EDEN YERLİLER
Zaman Makinesi 1973 (2 yıldız)
Köksüz (3 yıldız)
Sadece Sen (1 yıldız)
Mavi Dalga (3 yıldız)
Bizum Hoca (2 yıldız)
Gulyabani (1 yıldız)
Sürgün İnek (2 yıldız)
Recep İvedik 4 (1 yıldız)
Şarkı Söyleyen Kadınlar (3 yıldız)
Bi Küçük Eylül Meselesi (2 yıldız)
Eyyvah Eyvah 3 (2 yıldız)
Düğün Dernek (1 yıldız)