UNESCO Osman Hamdi Bey'i andı

UNESCO Osman Hamdi Bey'i andı
UNESCO Osman Hamdi Bey'i andı
Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), arkeolog ve müzeci Osman Hamdi Bey için 'Kültürel Mirasın Korunmasında Bir Öncü: Osman Hamdi Bey (1842-1910)' konulu panel düzeledi.


Gülten ÖZBEY

PARİS - UNESCO'nun Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun ev sahipliğinde gerekleşen panele Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay da kutlama mesajı gönderdi. Mesajda, “Türkiye UNESCO’nun kültür mirasının korunmasındaki rolünü ve çabalarını takdir ediyor” denildi.

UNESCO adına Dünya Miras Merkezi Başkanı Francesco Bandarin yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin kültür mirasında süper güç olduğunu belirterek, “Osman Hamdi sadece Türkiye'de değil, dünyada da arkeolojinin öncüsüdür” diye konuştu. Prof. Dr. Edhem Eldem, Osman Hamdi Bey'in çok yönlü kişiliği ve eserleri ile ilgili genel sunuşta bulunurken, ‘Mimar Cengiz Kabaoğlu da, Osman Hamdi Bey’in kurucusu olduğu İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin kuruluşu ve geliştirilmesi ile ilgili olarak başlatılması öngörülen proje hakkında bilgi verdi. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr. Gül İrepoğlu ise, Osman Hamdi Bey'in ressamlığının yanı sıra ülkemizde sanat eğitiminde oynadığı öncü rolünü vurguladı. Panelde Osman Hamdi Bey ile ilgili yayınlanmış iki kitap da tanıtıldı:

‘Un Ottoman En Orient' (Şarkta Bir Osmanlı) ve ‘Le voyage - Nemrud Dağı d’Osman Hamdi Bey et Osgan Efendi (1883)', (Osman Hamdi Bey ile Osgan Efendi’nin Nemrud Dağı’na Seyahati (1883). (dha)


    ETİKETLER:

    Ertuğrul Günay