Unutmamak için müze kuruyorlar

Unutmamak için müze kuruyorlar
Unutmamak için müze kuruyorlar
Sivas Katliamı ile ilgili davanın zamanaşımına tepki olarak bir araya gelen sanatçılar 'Unutmamak Müzesi'ni kuracak. İçlerinde Ara Güler, Adnan Çoker ve Devrim Erbil gibi sanatçıların olduğu 35 kişilik ekip bağışladıkları eserlerin birer parçasını yakarak katliamı protesto ediyor.

Türkiye ’nin önde gelen 35 sanatçısı Sivas Katliamı davasının geçtiğimiz yıl zamanaşımına uğramasını protesto etmek ve ‘Unutmamak’ için bir araya geldi. Aralarında Adnan Çoker, Ara Güler, Devrim Erbil ve Mehmet Güleryüz gibi sanat dünyamızın önemli isimlerinin de bulunduğu sanatçılar ‘Unutmamak’ isimli sergi için eserlerinin birer parçasını yaktılar. 19 Kasım’da Beşiktaş Çağdaş Galerisi’nde açılan sergi Türkiye’nin farklı illerinde ve yurtdışında dolaştıktan sonra yılsonunda Karanfilköy’de kurulacak olan ‘Utanmamak’ Müzesi’nde kalıcı hale gelecek.
Sivas Katliamı’nın toplumsal hafızamızdan silinmemesi amacıyla eserlerini Unutmamak Müzesi’ne bağışlayan resim, heykel, gravür ve fotoğraf alanından 35 sanatçı ortak bir açıklama yaptılar. ‘19 yıllık dava süreci toplumsal vicdanı tatmin etmekten uzak bir seyir izlemiştir. İnsanlık suçu kapsamında değerlendirilmesi gereken bu davanın zaman aşımına uğraması, kabul edilemez bir durumdur’ denilen açıklamada dil, din, ırk, cinsiyet ve cinsel yönelimler sebebiyle yaşanılan ayrımcılıklara son verilmesi talep edildi.
Serginin açılışını yapan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ın çalışmalarını başlattığı ‘Unutmamak Müzesi’ Yüksek Mimar Mustafa Toner tarafından yapılacak.

UNUTMAMAK Sergisi’nde ve UNUTMAMAK Müzesi’nde eserleri yer alan sanatçılar;
Adnan Çoker - Ara Güler - Devrim Erbil - Mehmet Güleryüz - Tomur Atagök - Süleyman Saim Tekcan - İpek Düben - Komet - Seyhun Topuz - Utku Varlık - Meriç Hızal - Ferit Özşen - Halil Akdeniz - Adem Genç - Koray Ariş - Mustafa Ata - Zahit Büyükişleyen - Hanefi Yeter - Mustafa Altıntaş - Balkan Naci İslimyeli - Tülin Onat - Osman Dinç - Şenol Yorozlu - Yusuf Taktak - Bünyamin Özgül Tekin - Nedret Sekban - Aydın Ayan - Mehmet Günyeli - Bubi - Ahmet Oran - Mithat Şen - Bedri Baykam - İrfan Okan - Mustafa Karyağdı - Seçkin Pirim.