Unutulmaz bir dünya prömiyerine hazır olun!

Unutulmaz bir dünya prömiyerine hazır olun!
Unutulmaz bir dünya prömiyerine hazır olun!
Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali'nde unutulmaz bir geceye hazır olun. Amerika'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük iki müzik ikonu Frank Sinatra ve Billie Holiday'i 100. yıldönümlerinde bir araya getiren 'Sinatra and Lady Day' projesinin dünya prömiyeri bu akşam festivalde. Grammy ödüllü Terri Lyne Carrington'ın yöneteceği orkestra, günümüzün en yetenekli soul ve R&B vokalistlerinden Oleta Adams, Aloe Blacc ve China Moses'a eşlik edecek. Danny Kapilian yazdı...

1939 Eylül ’ünde genç Frank Sinatra, Chicago’daki Off-Beat klübünün ön masalarında oturmuş Billie Holiday’i izlerken görüntülenmişti. Yirmi sene sonra, New York’taki Harlem Metropolitan Hastanesi’nde Holiday’in son saatlerinde, şarkıcının yanı başındaydı. Belki de Amerika’nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük iki yorumcusu olan Frank Sinatra ve Billie Holiday’in yüzüncü yıldönümlerinde, ‘Sinatra and Lady Day bu iki ikonun mirasını bir araya getiriyor ve müziklerini tatmak ve anlamak için yepyeni bir bakış açısı sunuyor.

‘Sinatra and Lady Day’in müzik yönetmeni Terri Lyne Carrington – 2014 ve 2012’de Yılın Caz Albümü Grammy ödüllerinin sahibi – bestekâr, davulcu, grup şefi ve aranjör olarak elde ettiği başarıların ötesine geçip, vokalist Oleta Adams, Aloe Blacc ve China Moses’dan oluşan olağanüstü bir beşliye liderlik ediyor.


China Moses
Frank Sinatra, 20. yüzyılın belki de en önemli popüler müzik figürüydü. Tahta tek gerçek rakibi, Bing Crosby, Elvis Presley ve the Beatles idi. 1930 ve 40’ların swing zamanlarında ünlendi, 40 ve 50’lerin pop vokal döneminin belirleyici sesi oldu ve rock döneminde de dinleyicileri cezbetmeyi başararak 1994’e kadar milyonlar satan albümlere imza attı. Bu, onun özellikle 1920, 30 ve 40’larda bestelenen Amerikan pop şarkısını yorumlayışı ve geliştirmesindeki başarısının kanıtıdır.


Aloe Blacc
Billie Holiday, klasik blues’un yoğun, şahsi hisleriyle dinleyiciyi etkileyen ilk popüler caz şarkıcısı olmuş ve Amerikan pop vokalini kökten değiştirmiştir. Teknik becerisiyle sesinin saflığından öte, Billie Holiday’i yüzyılın en iyi vokalistlerinden (ve Ella Fitzgerald ya da Frank Sinatra’nın dengi) yapan, sürekli farklılaşan performanslarına renk katan mizacı olmuştur.
Frank daha en başından beri Billie’nin zanaatini anlamıştır. “Bir kaç istisna dışında, onun dehası kendi döneminin pop şarkıcılarını derinden etkilemiştir,” der Sinatra ve şöyle devam eder: “1930’ların başında 52.caddedeki klüplerde dinlediğim Billie Holiday, hâlâ benim için en önemli ilham kaynağıdır.” Sinatra’nın ondan ne öğrendiği sorulunca Billie ise omuz silkerek, “Nota kıvırmayı. Frankie’ye sadece bu konuda yardım ettim,” der.

Jerome Kern, Irving Berlin, George Gershwin, Cole Porter, Richard Rodgers ve diğer bestekârların çalışmalarını yorumlayan Sinatra, onların şarkılarını kalıcı klasiklere dönüştürür. Bir caz sanatçısı ve olağanüstü bir pop şarkıcısı olan Holiday, sözleri neredeyse gizemli kılan bir hisle okuyarak, melodileri kişiselleştirir. Bessie Smith ve Ma Rainey dışında, ondan önceki hiçbir sanatçı pop müziği bu şekilde içselleşmemiştir. Sinatra, onun şarkı söyleme yaklaşımını derinden hisseder.


Oleta Adams
‘Sinatra and Lady Day’, iki şarkıcının da en önemli kayıtlarına odaklanarak, bu müzikal dostluğu mercek altına alıyor. Sinatra’nın 1950’lerde Capitol Records’dan çıkan (aranjörlüğünü Nelson Riddle ve Gordon Jenkins’in yaptığı) başyapıtları, yorumlarındaki Holiday tesirinin kanıtıdır. Aralarında “In The Wee Small Hours”, “Songs For Swinging Lovers”, “Where Are You?”, ve “Only The Lonely” olan bu Capitol albümlerinde sanatı, Holiday’in kişiselleşen yorumlarına yaklaşır. Billie’nin önemli Columbia ve Concord Records kayıtlarından seçkiler, performansın bütününde hissedilir ve Amerika’nın iki büyük popüler vokalistinin portresinin temelini oluşturur.

Terri Lyne Carrington
‘Sinatra and Lady Day’ bir senedir hazırlanıyor. Büyük İstanbul Caz Festivali bu çok özel canlı müzik olayının prömiyerine sahne olacak. Bu, Sinatra ve Holiday’e övgüden çok, onların müzik mirasını beraber ele alan bir performans. Müzik severlerin bu iki efsane arasındaki ilişkiyi yeniden yorumlamasına ve takdir etmesine yol açacak. Bu yeni konser programını gururla sunar, İstanbul Caz Festivali’ne de bu prömiyer olanağını sağladığı için teşekkür ederiz. (Danny Kapalian’ın yazısı Caz Festivali dergisinden alınmıştır.) https://www.facebook.com/garanticazyesili

SINATRA AND LADY DAY FEAT. OLETA ADAMS, ALOE BLACC AND CHINA MOSES
14 Temmuz Salı 21:30, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Biletler: 150 TL, 120 TL, Ayakta 90 TL / Öğrenci (Ayakta): 50 TL

Konserde yer alacak şarkıların arasında aşağıdakiler de var:
A Fine Romance
All The Way
As Time Goes By
Blues in the Night
Body and Soul
God Bless The Child
I Cover the Waterfront
I Cried For You
I’m A Fool To Want You
I’ve Got My Love to Keep Me Warm
I’ve Got The World on a String
In the Wee Small Hours
I Thought About You
Just In Time
Lady Sings The Blues
Lover Man
Night and Day
Only The Lonely
Please Don’t Talk About Me When I’m Gone
Strange Fruit
Travelin’ All Alone
What’s New?
What is This Thing Called Love?
Where or When
You Go To My Head
You Make Me Feel So Young