'Uzak', son 10 yılın en iyi filmleri arasında

'Uzak', son 10 yılın en iyi filmleri arasında
'Uzak', son 10 yılın en iyi filmleri arasında
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Uzak" adlı filmi, İngiltere'de bazı yayın organlarınca belirlenen son 10 yılın en iyi filmleri listesinde yer aldı.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, İngiltere’nin önemli yayın organlarından "The Times Gazetesi" son 10 yılın en iyi 40 filmini seçti. Yeni yüzyılda yapılan tüm filmlerin değerlendirmeye alındığı listede, "Uzak" filmi de bulunuyor.

İngiliz Film Enstitüsü tarafından yayınlanan ve dünyanın önemli sinema dergilerinden biri olarak kabul edilen "Sight&Sound Dergisi", sıralama yapmadan alfabetik olarak yayınladığı "Son 10 yılın en iyi 30 filmi" arasında "Uzak"ı da gösterdi.

"Daily Telegraph Gazetesi"nin 10 yılın filmleri listesinde de "Uzak"a yer veridi.

"Chicago Tribune Gazetesi" ve "Telerama Dergisi", Nuri Bilge Ceylan’ın "İklimler" adlı filmini, "Film Comment" ve "Ontario Cinematek"inyaptığı anketler ise "Uzak" filmini 21. yüzyılın en iyi filmleri arasında göstermişti.

Filmden


Nuri Bilge Ceylan’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği "Uzak" adlı filmde, Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak, Zuhal Gencer Erkaya, Nazan Kırılmış, Ebru Yapıcı, Feridun Koç, Fatma Ceylan rol aldı.

Ceylan’ın 2002 yılında çektiği filmin konusu özetle şöyle:

"Yusuf kasabada ona bir gelecek olmadığına karar vererek İstanbul’a gelmiştir. Daha önce şehre yerleşmiş akrabası Mahmut’un yanında kalıp uzaklara giden gemilerde miço olarak iş bulmak ister. İdeallerine ulaşmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Fotoğrafçı Mahmut ise idealleriyle arasının gitgide açıldığının bilincindedir. Üstelik, kendini bu durumdan kurtarmak için de hiçbir şey yapamaz ya da yapmaya yanaşmaz."

Nuri Bilge Ceylan 56. Cannes Film Festivali’nde "Uzak" ile "Büyük Jüri Ödülü"nü alırken, Mehmet Emin Toprak ve Muzaffer Özdemir "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü paylaşmıştı.

Ünlü yönetmen Ceylan "Üç Maymun" adlı filmiyle de 61. Cannes Film Festivali’nde "En İyi Yönetmen" ödülünü almıştı.(aa)