Vakit azaldı, yazmalıyım

Gazeteci-yazar Refik Erduran 2004 yılının ilk sekiz ayında üç yeni roman birden yayımladı. Yıl bitmeden dördüncü romanını yayımlamak için çalışan 76 yaşındaki yazar, dolu dolu yaşadığı ömrünün büyük birikimini müthiş bir hızla kâğıda aktarıyor.
Haber: MÜJDE YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Gazeteci-yazar Refik Erduran 2004 yılının ilk sekiz ayında üç yeni roman birden yayımladı. Yıl bitmeden dördüncü romanını yayımlamak için çalışan 76 yaşındaki yazar, dolu dolu yaşadığı ömrünün büyük birikimini müthiş bir hızla kâğıda aktarıyor. Erduran'ın 2004 tarihli ilk romanı 'Neşe'nin Şarkıları'nı mart ayında okuduk. Haziranda 'Er Oyunu', ağustosta ise 'Kavşak' yayımlandı. Hızını kesmeyen Erduran şu sıralar ekim ayındaki kitap fuarına yetiştirmek için harıl harıl 'Sabiha' isimli romanın üzerinde çalışıyor. Bu kitap, Sabiha Sertel'in hayatını anlatacak.
Kitapları ve 'hızı' üzerine konuştuğumuz Erduran'dan, 'yaşlıyım ve az vaktim kaldı' diye özetleyebileceğimiz bir yanıt aldık: "Ömrümü
'serserilikle' geçirdim. Şimdi o vakitleri telafi etmeye çalışıyorum. Anlatmak istediğim çok konu var. Başıma bir şey gelmeden bitirmeye çalışıyorum. Vakit yetmeyecek korkusu yaşıyorum."
Erduran'ın ilk yazdığı oyunlarda, köşe yazarlığı yaptığı dönemdeki yazılarda ve kitaplarında görülen ortak nokta, yazarın toplumsal meselelerin çözümü hakkında umudunu kadınlara bağlaması. Kadınların uygarlaştırıcı bir ağırlığı olduğuna inanan Erduran, bu fikrinin altını çizen ürünler veriyor: "Tabiri caizse dünyada da, bizde de uygarlaştırıcı kadınlaşmanın tersi diyebileceğim 'yabanileşme' süreci hızlanıyor. Hep söylenir tehlike var, dünya nereye gidiyor diye, ama bu iş son zamanlarda çok somutlaştı. İnsanlığın akılcı bir yola girmesi gerekiyor. Bunu yapsa yapsa kadınlar yapabilir. Zaten yapsalardı dünya bu hale gelmezdi. Bu benim dünyayla ilgili derdim. Yani dünyanın da acelesi var, benim de..."
Toplum kadınlaşmalı!
Yaşadığı 'farklı' ilişkilerle hakkında sıkça konuşulan Erduran'ın kitaplarında özel hayatının etkileri görülüyor. Bu yıl 'Toplum kadınlaşmalı' sloganıyla yayımladığı 'Neşe'nin Şarkıları'nda Erduran, ezilmiş bir kızın beklenmedik bir patlamayla neler yapabileceğini anlatıyor. Yazar bu kitabı, eski sevgilisi Rodelle Karpman'ın kızı, Emmy ödüllü besteci Laura Karpman'ın ezik, utangaç ve içine kapanık bir genç kızken gösterdiği başarıdan etkilenerek kaleme almış. 'Bugünün dünyasında en tehlikeli madde kitle imha silahları değil testosteron denilen erkeklik hormonudur' diyerek yayımladığı 'Er Oyunu'nda ise Erduran, iki erkek arasında kalan Demet'in öyküsünü anlatıyor. Erkeklere ateş püsküren Demet'in hikâyesini anlattığı kitabın devamı ise 'Kavşak'. Kitabın başında yine bir slogan var: 'Dünyayı kadınlar kurtaracak'.
Erduran, 'Er Oyunu' ve 'Kavşak'taki ana karakter Demet'in karşısındaki münasebetsiz adam diye nitelendirdiği kişinin kendisi olduğunu söylüyor ve pişmanlığını dile getiriyor: O adamın yaptığı her şeyi yapmadım ama o tarz ortamlarda bulundum. Bu iki kitabı bir bakıma günah çıkarır gibi keşke yaşamasaydım düşüncesinde kaleme aldım. Şimdiki aklım olsaydı kadınlarla olan ilişkilerimi çok daha uygarca yaşardım."