Vanessa'nın son kararı pop

Vanessa Mae yeni albümüyle popta karar kıldı. Bugüne kadar yaptığı albümler, verdiği konserlerle pop ve klasik arasında gidip gelen Çinli kız...

İSTANBUL - Vanessa Mae yeni albümüyle popta karar kıldı. Bugüne kadar yaptığı albümler, verdiği konserlerle pop ve klasik arasında gidip gelen Çinli kız, yeni albümü 'Subject To Change' ile artık değişimin kesin ve net olduğunu haber veriyor.
Singapur'da doğan, Londra'da büyüyen, ilk ciddi keman eğitimini Pekin'de alan Mae, 90'larla birlikte ünlenmeye başladığında da beyaz kemanı ve lolitalığa göz kırpan fotoğrafları, klipleriyle dikkat çekti. Vanessa, 11 ve 13 yaşları arasında çok başarılı bulunan üç klasik müzik albümü yaparak otoriteler tarafından tescil edildikten sonra popa eğilmeye başlamıştı. 1995'ten itibaren meydanlarda, statlarda konserler veren, filmlerde rol alan, moda dergilerinde arzı endam eden ve People dergisi tarafından dünyanın en güzel 100 kadını arasına bile alınan Vanessa Mae, sonunda 6 milyon albüm satışını yakaladı. 32 platin, 17 altın plak ödülü de cabası.
Vanessa Mae, 22. yaşının ürünü 'Subject
To Change' albümünde gitarları, elektronik ritimleri, her tür orkestrasyonu kullanıyor ve şarkı bile söylüyor. Keman yine hüzünlü melodiler yayıyor ama dans etmeye müsait şarkılar da var. Ne de olsa albüme imzasını atan yapımcı dans müzik albümleriyle ünlü Youth. Latin ritimleri, doğulu tınılar, country melodileri ve hatta Fransız chanson'ları derken dinlemeye ve eğlenmeye müsait bir albüm çıkıyor ortaya. Vanessa biri Fransızca üç şarkı söylüyor. Bunların içinde en hüzünlü olanın adı Beyaz Kuş (White Bird). 'Bülbülü altın kafese kapatmışlar özgürlüğüm özgürlüğüm demiş' diye özetlenebilecek sözleri de hayli manalı. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  Altın

  ,

  İstanbul