Vangelis Kechriotis hayatını kaybetti

Vangelis Kechriotis hayatını kaybetti
Vangelis Kechriotis hayatını kaybetti
B.Ü Tarih Bölümü öğretim üyelesi Doç. Dr. Vangelis Kechriotis hayatını kaybetti. Kechriotis için 28 Ağustos Cuma günü saat 11:00'de Boğaziçi Üniversitesi'nde bir tören düzenlenecek.

Kültürel tarih, düşünce tarihi ve son Osmanlı dönemi üzerine çalışmalarıyla tanınan,  Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden , Doç. Dr. Vangelis Kechriotis hayatını kaybeti. Kechriotis, bir süredir yakalandığı amansız hastalıkla mücadele ediyordu.

Zamansız kaybı derin üzüntü yaratan Vangelis Kechriotis için 28 Ağustos Cuma günü saat 11:00'de Boğaziçi Üniversitesi’nde bir tören düzenlenecek. Vangelis Kechriotis, aynı gün Ortaköy Ayios Fokas Kilisesi'nde düzenlenen merasimin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Vangelis Kechriotis, 1969 yılında Atina’da doğdu. Lisans eğitimini Atina Üniversitesi’nde  Felsefe ve ayrıca Tarih ve Arkeoloji fakültelerinde tamamladı.

Essex Üniversitesi Tarih ve Karşılaştırmalı Çalışmalar Bölümü’nden Karşılaştırmalı Tarih alanında master derecesi aldı. 1994-1995 akademik yılında  Alexandros Onassis Vakfı bursuna layık görüldü.  Doktorasını Atina Üniversitesi’nde  ‘1897-1912 yıllarında İzmir ’deki Yunan-Ortodoks Toplumun Kültürel Temsiliyeti ve Siyasi Aktiviteleri’ konusu üzerine yaptı. Bu çalışmayla Foundation of the Hellenic World tarafından bursa değer bulundu. 2002’de Leiden Üniversitesi Türkiye Çalışmaları programına kaydoldu. 2005 yılında Lieden Üniversitesi’nde ‘The Greeks of Izmir at the end of the Empire a non-Muslim Ottoman Community between autonomy and Patriotism’ başlıklı doktora tezini tamamladı. 

2008-2009 yılları arasında ‘The Responses of Non-Muslims in the Port- cities of the Ottoman Empire to the Second Constitutional Period’ başlıklı çalışmasıyla Fellow of Europe in the Middle East-The Middle East in Europe araştırma bursunu aldı. 2011 senesinde ise konuk araştırmacı olarak Princeton Üniversitesi’nde ‘Hellenic Studies’ üzerine çalıştı.

Kültürel tarih, düşünce tarihi, son Osmanlı dönemi üzerine çok sayıda araştırması ve makalesi  olan  Kechriotis’in başlıca ilgi alanlarını ise siyasi ve kültürel tarih,  Hıristiyan ve Yahudi topluluklar, Balkanlar, milliyetçilik, liman şehirleri,  emperyal ideoloji konuları oluşturmaktaydı.

Kechriotis'in Radikal'de yazıları yayımlanmıştı

'Vincero!: Yunan seçimleri bir devrime yol açabilir mi?

Popülizm ve pragmatizm arasında Yunan sol hükümeti