Varan yedi, kaldı yedi...

Yazın Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çekilen filmlerin birer ikişer gösterime girmesiyle yerli sinema açısından renkli bir sezon yaşanmaya başladı.
Haber: GÜL ALTAN / Arşivi

İSTANBUL - Yazın Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çekilen filmlerin birer ikişer gösterime girmesiyle yerli sinema açısından renkli bir sezon yaşanmaya başladı. 'Cahil Periler', 'Şarkıcı', 'O da Beni Seviyor', 'Büyük Adam Küçük Aşk',
'Fotoğraf', 'Maruf' ve 'Yazgı' peş peşe sinemaseverle buluştu. Ancak filmlerin hasılatlarına bakıldığında sezonun pek de 'hayırlı' olduğu söylenemez. Belki kriz vurdu, belki filmler damak tadına uygun değildi...
Film sayısı açısından bereketli, seyirci sayısı bakımından ise bir hüsrana dönüşen sezonun bu yıl için gösterim tarihleri belli olan diğer üç filmi ise 'Şellale', 'İtiraf' ve 'Deliyürek'. Bu cuma gösterime girecek olan 'Şellale'nin gerek içindeki mizah unsuruyla, gerekse kimi zaman gözyaşları döktürmesiyle seyircinin ilgisini çekmesi bekleniyor. İçerdiği yüksek dozda aksiyonla, rağbet görmesi beklenen bir diğer film, Osman Sınav'ın 'Deliyürek'i ise aralık başında sinemalarımızda.
Zeki Demirkubuz'un 'İtiraf'ının da bu yıl içinde gösterime girmesi bekleniyor. 'Dava'nın akıbeti belli değil, '9', 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' ve 'Hiçbir Yerde' ise önümüdeki yıla sarkacak.
'9'un sponsor krizi
'Teyzem', 'Hayallerim, Aşkım ve Sen', 'Piano Piano Bacaksız' ve 'Amerikalı' gibi birçok filme senaryo yazarı olarak imza atan Ümit Ünal'ın ilk uzun metrajlı filmi '9'a sponsor bulunamadığı için filmden üç aydır ses soluk çıkmıyor. Ali Poyrazoğlu, Serra Yılmaz, Cezmi Baskın, Fikret Kuşkan ve Ozan Güven gibi ünlü isimlerin başrollerini paylaştığı film tümüyle dijital video formatında çekildi. Ancak bu özelliği '9'un gösterime girememesinin de bir numaralı nedeni; "Filmin düzgün bir yerde 35 mm.'ye basılması lazım. Bu da yurtdışı anlamına geliyor ve para gerekiyor" diyen Ünal, hemen her şeyi tamamlanmış olan filmi, sponsor bulununca ilkbaharda gösterime sokmayı istiyor. Ümit Ünal'ın bir diğer amacı ise '9'u Cannes Film Festivali'ne göndermek.
Ahmet Uluçay'ın 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'ının yapımcılığını İFR üstleniyor. İFR, aynı zamanda Semir Aslanyürek'in 'Şellale'sinin de ardındaki şirket. Zaten film biraz 'Şellale'nin kurbanı olmuş gibi. 'Şellale'nin tamamlanması beklenmiş. Filmin kaba montajına önümüzdeki hafta başlanması planlanıyor. Ancak 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' da '9' gibi videoda çekildiği için onun da 35 mm.'ye aktarılması gerekiyor. 'Sinema seyircisi için değil, sinemasever için' çekilen filme şu sıralar, yurtdışında 35mm.'ye aktarılmak üzere 'doğru' teknikleri kullanan bir yer aranıyor.
'Hiçbir Yerde' montajda
Tayfun Pirselimoğlu'nun Avrupa'da birçok ödül kazanan 'Dayım' adlı kısa filminden sonra çektiği ilk uzun metraj denemesi 'Hiçbir Yerde'nin İstanbul ve Mardin'de yapılan çekimleri 8 Ekim'te tamamlandı. Senaryosu da Pirselimoğlu'na ait olan filmde Zuhal Olcay, Parkan Özturan, Michael Mendl gibi oyuncular rol alıyor. Şu sıralar montaj aşamasında olan film, şubat ayında gösterimde olacak.
Gani Rüzgar Şavata'nın 38'inci Altın Portakal Film Festivali'nde yarışan filmi 'Dava'nın ise akıbeti bilinmiyor. Yaklaşık iki ay önce Doğubeyazıt'ta galası yapılan filmin, gösterim tarihi henüz belli değil.