'Vatandaş Film' sunar

Uluslararası İstanbul Bienali'nde son dönemde Türk halkının beğenisini toplayan filmlerden bir seçki yer alacak.

İSTANBUL - Uluslararası İstanbul Bienali'nde son dönemde Türk halkının beğenisini toplayan filmlerden bir seçki yer alacak. Tayland asıllı Amerikalı sanatçı Rirkrit Tiravanija'nın gerçekleştireceği bu sıra dışı projede, anketle belirlenen iki yabancı, iki de Türk yapımı film gösterilecek.
Bienalin açılışı olan 22 Eylül'de başlayacak olan etkinlik, 23 ve 24 Eylül tarihlerinde de tekrarlanacak. Filmler bugünden itibaren 10 Ağustos'a kadar sürecek bir anketle belirlenecek.
'En beğenilen filmleri' belirlemek için düzenlenen ankete internetten tek tıklamayla katılmak mümkün.
Glasgow'da da düzenlendi
Rirkrit Tiravanija'nın daha önce de Glasgow'da sergilediği etkinlik 7'nci Uluslararası İstanbul Bienali'nde Tepebaşı Tüyap Sergi Sarayı ya da Taksim Parkı'nda kurulacak büyük ekranlarda halkın beğenisine sunulacak.
Bu meydanlardan birinde kuralacak olan dört dev ekranda, seyircinin internetteki anket aracılığıyla seçtiği dört film, hava karardıktan sonra ücretsiz olarak gösterilecek.
Glasgow'daki performansıyla beğeni toplayan Tiravanija, bu projesiyle 'eski açıkhava sinemalarına duyulan özlemi vurgularken, paylaşma, birlikte yaşama gibi kavramların önemini de gündeme getirmeyi' amaçlıyor. (Kültür Sanat)