Ve semalarda Bir+Bir

Ve semalarda Bir+Bir
Ve semalarda Bir+Bir
Müzik dergisi Roll'un kapanmasının ardından aynı ekipten yeni bir dergi çıktı : Bir+BİR

Müzik dergisi Roll’un, arkasında hüzünlü okurlar bırakarak kapanmasının ardından, aynı ekipten yeni bir neşriyatın kokusu sızınca merak başlamıştı. En özet haliyle ‘fikir-zikir dergisi’ Bir+Bir nihayet bayilerde. Adını Jean-Luc Godard’ın ‘One Plus One’ adlı filminden alan derginin kapsama alanı geniş...

Örneğin Alman eleştirmen Rüdiger Suchsland, Altın Ayı’lı ‘Bal’ı Bir+Bir için kaleme almış. Uluslararası isimlerle üç özgün söyleşi dikkat çekici. Naomi Klein’la Lhasa’dan işçi kooperatiflerine uzanılmış. ‘Küreselleşme ve Futbol’ kitabının yazarı siyaset bilimci Pascal Boniface’la söyleşi yapılmış. Vic Chesnutt dosyasında, kendi ağzından hayat hikâyesi, Nazan Öncel ve Hakan Kurşun’un yorumları ve onu intihara sürükleyen neoliberal sağlık politikalarını konu alan bir makale var.

‘Punk kraliçesi’ Vivienne Westwood’un Aktif Direniş manifestosu, felsefeci Slavoj Zizek ve yönetmen George Lucas’ın gözüyle ‘Star Wars’, bir Aşık Mahzuni bestesini sample’layan hiphop’çu Mos Def’, Boris Vian’ın bir oyunu, Beck’le Tom Waits’in ‘aşık atışması’, Eric Cantona’nın evsizlere ve barınma hakkına odaklanan fotoğraflarıı ve Kafka usulü tofu çorbası... bu sayının diğer sürprizleri.

Memleketin malum gündeminden bunalan ruhlara bir doz Bir+Bir iyi gelir.