Vedat Ozan'dan 'Pat'lamış Mısır!

İFSAK 20. İstanbul Fotoğraf Günleri tüm hızıyla sürüyor. Hindistan'ın en önemli fotoğrafçısı kabul edilen MAGNUM Fotoğraf Ajansı'ndan Raghu Rai'nin 'Ülkem ve İnsanları' başlıklı sergisi önceki gün Taksim Sanat Galerisi'nde açıldı.

İSTANBUL - İFSAK 20. İstanbul Fotoğraf Günleri tüm hızıyla sürüyor. Hindistan'ın en önemli fotoğrafçısı kabul edilen MAGNUM Fotoğraf Ajansı'ndan Raghu Rai'nin 'Ülkem ve İnsanları' başlıklı sergisi önceki gün Taksim Sanat Galerisi'nde açıldı. Sergide Raghu Rai'nin Hindistan'ın çeşitli bölgelerinde çektiği ve insanı merkeze alan fotoğrafları yer alıyor. Raghu Rai, fotoğraflarında özellikle Hindistan'ın geleneksel değerlerine vurgu yapıyor. Kaçırılmayacak sergi 15 Kasım'a kadar açık kalacak.
İFSAK Fotoğraf Günleri kapsamında Türk fotoğrafçılardan Vedat Ozan'ın fotoğrafları da bugün görücüye çıkıyor. Galatasaray'daki Fotoğrafevi'nde açılacak sergi Ozan'ın Mısır fotoğraflarından oluşuyor. Ancak 'Pat!' başlıklı sergide alışılageldiği gibi Mısırla özdeşleşen ve bir klişeye dönüşen piramit fotoğrafları yok. Vedat Ozan daha çok objektifini Mısırlıların gündelik hayatlarına doğrultmuş ve ilginç detaylara odaklanmış. Sergideki bazı fotoğraflar, kendi içinde birkaç fotoğrafa 'bölünerek' 'pat'lıyor ve sergi mekânının geniş bir bölümüne yayılıyor. Patlayanın hangi 'mısır' olduğuna karar vermek de izleyiciye düşüyor. Vedat Ozan'ın sergisi 19 Kasım'a kadar görülebilir. Tel: 0212 251 05 66 (Kültür Sanat)