'Venedik insanı gıdıklıyor'

'Venedik insanı gıdıklıyor'
'Venedik insanı gıdıklıyor'

Seren Yüce Venedik te böyle bir başarının kendisine de sürpriz olduğunu söylüyor.

Önceki gün ilk filmiyle Venedik Film Festivali'nde 'Geleceğin Aslanı' ödülünü alan Seren Yüce, 'Venedik'te beğenilmek insanı gıdıklıyor. Ama esas bu yıl Antalya Altın Portakal Festivali'nde izleyenler ne düşünecek, onu merak ediyorum' diyor
Haber: ŞENAY AYDEMİR / Arşivi

İSTANBUL - ‘Genç Türkiye sineması’nın dünya festivallerindeki yükselişi devam ediyor. İlk filmleriyle birçok önemli festivalden ödüllerle dönen Özcan Alper, Hüseyin Karabey, Mahmut Fazıl Çoşkun ve Aslı Özge gibi isimlerin arasına ‘Çoğunluk’ isimli ilk filmiyle Venedik Film Festivali’nde ‘Geleceğin Aslanı’ ödülünü kazanan Seren Yüce de eklendi.
Ödül gecesinin sabahı telefonla görüştüğümüz Yüce, böylesine bir başarıyı beklemediğini ifade ediyor ama eklemeden de duramıyor: “Ödülden sonra biraz ‘şuursuz’ zamanlar geçirdim. Daha yeni yeni kafam yerine geliyor. Türkiye’de nasıl karşılanacak onu çok merak ediyorum.”

Bir tür adam etme hikâyesi
Dünyanın en prestijli festivalleri arasında yer alan Venedik Film Festivali’nde ilk filmlerin yarıştığı ‘Geleceğin Aslanı’ bölümünden gelen bu ödül Yüce’nin daha sonraki filmleri için de ana yarışmaya bir davetiye niteliğinde. 20’li yaşlarında, İstanbul’da yaşayan hali vakti yerinde bir aileye mensup Mertkan isimli karakter etrafında dönen film asıl olarak ‘baba-oğul’ ilişkisine odaklanıyor. Yüce, “Kendini yaratmaya çalışan bir gencin hikâyesi bu. Baba oğul ilişkisi içerisinde müthiş bir baskı var. Bir tür adam olma ve adam etme hikâyesi” sözleriyle özetliyor filmini. Filminin Venedik’te bu kadar takdir görmesi karşısındaki duygularını “insanı gıdıklıyor” diye ifade eden Yüce, “Film Türkiye’de Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek. Bu gösterimdeki tepkileri çok daha fazla merak ediyorum” diyor.
Antalya ’da aralarında Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim ve Tayfun Pirselimoğlu gibi usta isimlerin yanı sıra ‘Çoğunluk’ gibi 8 tane daha ilk filmin yer aldığını hatırlatınca, usta isimleri kastederek “Tabii ki hepsi birbirinden değerli isimler, o yüzden fazla laf söylemek haddime değil!”  sözleriyle polemiğe mahal vermiyor. 

Genç kuşak umut verici
Yüce, kadar çok ‘ilk film’ çekilmesini olumlu bulanlardan. Bu kadar çok filmden bazılarının hissedilmeden geçip gittiğini hatırlatan genç yönetmen yine de iyi filmin bir şekilde yolunu bulduğu görüşünde. Seren Yüce’ye göre son bir-iki yıl içinde çektikleri filmlerle ulusal ve uluslararası alanda etki yaratan yönetmenlerin, bir sinemacı kuşağı yaratabilecek potansiyeli var. Ancak şimdilik, bu tür başarıları umut ve memnuniyet verici bulmakla yetindiğini ifade ediyor.
Yeşim Ustaoğlu ve Fatih Akın gibi usta yönetmenlerin asistanlığını yaparak yetişen Seren Yüce, şimdi filminin bir başka uluslararası gösterimi için Toronta’da devam eden festivalde. Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Esme Madra ve Nihal Koldaş’ın rol aldığı ‘Çoğunluk’ Türkiye’de 9-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Altın Portakal Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkacak.