Venedik Portman'la açılıyor

Venedik Portman'la açılıyor
Venedik Portman'la açılıyor

Natalie Portman, festivalin yapıldığı Lido adasbına ilk gelen yıldızlardan.

67. Venedik Film Festivali bu akşam Natalie Portman'ın bir balerini canlandırdığı 'Black Swan' adlı filmle başlıyor. Festivalde Türkiye'den Seren Yüce, 'Çoğunluk'la Genç Aslan için yarışacak

VENEDİK - Şu sıralar mimarlık bienaline ev sahipliği yapan Venedik, bugünden itibaren ünlü mimarların yanı sıra Hollywood’dan ve dünyanın dört bir yanından ünlü sinemacıların akınına uğrayacak. Sinema dünyasının prestijli etkinliği 67. Venedik Film Festivali, bu akşam başrolünde Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel ve Winona Ryder gibi yıldız isimlerin yer aldığı  Darren Aranofsky filmi ‘Black Swan’la açılıyor. Kariyerinin son yıllarında önemli bir gösteri için hazırlanan bir balerinin genç rakibiyle yaşadığı çekişmeyi konu alan ‘Black Swan’, son günlerde rekabet halindeki iki balerini canlandıran Portman ve Kunis’in öpüşme sahnesiyle gündeme gelmişti.
İtalyan ve Amerikan filmlerinin ağırlıkta olduğu ana yarışma programında bu yıl da Türkiye ’den film yer almazken festivalin ‘Venice Days’ bölümünde Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Nihal Koldaş ve Esme Madra’nın oynadığı Seren Yüce’nin ‘Çoğunluk’ adlı filmi gösterilecek. Seren Yüce, Fatih Akın’ın jüri üyesi olduğu Genç Aslan ödülünün de adayları arasında.
Venedik’te Altın Aslan ödülü için yarışacak filmler arasında Sofia Coppola’nın yönettiği ‘Somewhere’ öne çıkıyor. Başrollerinde Stephen Dorff, Elle Fanning ve Benicio Del Toro’nun oynadığı film, küçük kızının ziyaretiyle tüm hayatını gözden geçirmeye başlayan bir Hollywood aktörünün hikayesini anlatıyor.
Japon yazar Haruki Murakami’nin Türkiye’de de yayımlanan romanı ‘İmkansızın Şarkısı’ndan uyarlanan Anh Hung Tran filmi ‘Norwegian Wood’, başrollerinde Catherine Deneuve ve Gerard Depardieu’nun oynadığı François Ozon filmi ‘Potiche’, Willem Dafoe’nun oynadığı Julian Schnabel filmi ‘Miral’, Hollywood’un yıldız isimlerinden Vincent Gallo’nun yönetip başrolünde oynadığı ‘Promises Written in Water’, ‘Koş Lola’yla tanınan Alman yönetmen Tom Tykwer’in ‘Drei’ ve Japon usta Takashi Miike’nin yönettiği ‘13 Assasins’ de Altın Aslan için yarışacak filmlerden. 11 Eylül’e kadar sürecek 67. Venedik Film Festivali’nin jüri başkanlığını Quentin Tarantino üstleniyor.

Elia Kazan belgeseli
Ben Affleck’in ‘The Town’, Marco Bellocchio’nun ‘Sorelle Mai’ ve Robert Rodriguez’in ‘Machete’ ve Martin Scorsese-Kent Jones ikilisinin Kayseri doğumlu ABD’li yönetmen Elia Kazan’ın hikâyesini anlattığı belgesel ‘A Letter to Elia’ Venedik’te yarışma dışı gösterilecek. (Kültür Sanat )