Venedik'e nasıl 'Gelin' gitti?

Venedik'e nasıl 'Gelin' gitti?
Venedik'e nasıl 'Gelin' gitti?
Türkiye sinemasının büyük ismi Lütfi Akad'ın Hülya Koçyiğit ve Kerem Yılmazer'li başyapıtı 'Gelin', restore edilmiş kopyasıyla 1 Eylül'de 71. Venedik Film Festivali'nde gösterilecek. Peki 'Gelin' Venedik'e nasıl seçildi? Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu yazdı ve bir müzde daha verdi: 'Gelin', Venedik'e seçildikten bir hafta sonra İngiliz Film Enstitüsü, (BFI) Londra Film Festivali'nde 'Gelin'i göstermek için izin istedi.
Haber: AHMET BOYACIOĞLU - ahmet@festivalonwheels.org / Arşivi

Rastlantılara inanır mısınız? Bazen bir dizi hoş rastlantı, peş peşe gelip hayatımızı güzelleştirebilir...
Her şey Cannes Film Festivali sırasında düzenlenen Türkiye Resepsiyonu’nda başladı. Yağmurlu, rüzgârlı ve oldukça serin bir akşam olmasına karşın 480 kişi resepsiyona katılmıştı. Venedik Film Festivali’nden Paolo, Francesco ve Pascal da konuklarımız arasındaydı. Festivaller sırasında düzenlenen resepsiyonlar, bir araya gelip konuşmak, fikir alışverişinde bulunmak ve yeni projeler geliştirmek açısından çok yararlıdır. İtalyan dostlarımız da bize bu yıl Venedik Film Festivali’nde, ‘Venice Classics’ bölümünde Türkiye’den bir film göstermek istediklerini söylediler. Türkiye’ye döndükten sonra ‘Venedik’e hangi klasik filmimizi gönderebiliriz?’ diye düşünmeye başladık.

Fuat Erman, babası Hürrem Erman ‘Gelin’in yapımcılığını üstlendiğinde ortaokul çağındaymış. O nedenle filmin çekimini hayal meyal anımsıyor. Yaşı nedeniyle çekimler sırasında filme bir katkısı da olmamış ama yıllar sonra babasının ve Türk sinemasının mirasını korumak amacıyla ‘Gelin’in restorasyonuna karar vermiş. Kendi olanaklarıyla filmin restorasyonunu yürütürken, Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, ‘Gelin’in restore edilmiş halini DCP formatında ve beş yabancı dilde altyazılı olarak Fuat’tan istemiş; parasını ödemek şartıyla tabii ki. Bu teklif Fuat’ı biraz zorlasa da –İngilizce, Almanca, Fransızca kolay da, Rusça ve Arapça’da nitelikli altyazı yapmak bir sorun– restorasyon çalışmaları sırasında bir itici güç oluşturmuş.Biz Cannes Film Festivali’nden döndükten sonra ‘Hangi filmi yollayabiliriz?’ diye düşünürken ‘Gelin’in restorasyon çalışmalarından haberimiz oldu. Tam olarak bitmemiş bir DCP’yi, bazı teknik sorunlarla boğuşarak Venedik’e yolladık. Aradan bir hafta geçmemişti ki Venedik’ten cevap geldi: “Filmi çok beğendik, Venice Classics bölümünde göstermek istiyoruz, Lütfen daha önce hiçbir festivalde gösterilmeyeceğine dair güvence verin. Restore edilmiş haliyle dünyadaki ilk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapılacak.”

Bu güzel habere çok sevindik ve Fuat Erman ile paylaştık. Doğal olarak filmin Venedik’te gösterimi ile ilgili çalışmalar da hemen başladı. İtalyan dostlarımız kimi Venedik’e çağırabileceklerini sordular. Biz yapımcı olarak Fuat Erman’ı ve başroldeki Hülya Koçyiğit’i önerdik.

Buraya bir parantez açmam gerekiyor: 2004 yılında ‘En İyi On Türk Filmi’ni Karlovy Vary Film Festivali’ne götürmüştük. Filmlerle beraber Tuncel Kurtiz, Zeki Demirkubuz, Ömer Kavur, Güven Kıraç, Cemal Okan, Muzaffer Hiçdurmaz ve Hülya Koçyiğit de bizimle beraber Karlovy Vary’ye konuk olmuştu. Filmlerimiz festivalde büyük ilgi gördü, bütün gösterimler kapalı gişeydi. ‘Susuz Yaz’ın gösteriminden sonra Hülya Koçyiğit sahneye davet edildi ve kısa bir konuşma yaptı. Konuşmadan sonra oldukça yaşlı bir Amerikalı yanımıza geldi ve “Siz gerçekten O musunuz, size dokunabilir miyim?” diyerek Hülya Hanım’ın omzuna dokundu… O yıl festivalin sponsorlarından biri Mercedes idi. Hülya Hanım’ı gösterimden sonra oteline yollamak için bir araba istedik. Üstü açık bir Mercedes geldi, Hülya Hanım arabaya bindi ve tam kalkarken eliyle saçlarını şöyle bir arkaya atıverdi ki görmeliydiniz. O zaman ‘Star olunmuyor, star doğuluyor’ diye düşünmüştüm.

Bu parantezi açıp 10 yıl öncesinin anılarını neden anlattım? Son derece basit. Venedik’te de bir ‘Star’ımız olacak. İtalyan dostlarımız Hülya Koçyiğit’i Onur Konuğu olarak Venedik’e davet etmek istediklerini bize bildirdiler. Biz de onlara bir mesaj attık ve “Unutmayın ki Türkiye’nin Sophia Loren’ini Venedik’e davet ediyorsunuz” dedik ve bu çok etkili oldu. Hülya Hanım için Venedik’in en güzel otellerinden birinde rezervasyon yaptılar.

‘Gelin’, 1 Eylül’de Venedik’te gösterilecek, ağzı sulananlar için bir bilgi: 20 Eylül’de Adana Altın Koza Film Festivali’nde Hülya Koçyiğit ve Fuat Erman’ın katılımıyla ‘Gelin’in özel gösterimini yapacağız. Bekleriz.

Bitmedi: Venedik Film Festivali, ‘Gelin’i Venice Classics bölümüne seçtikten bir hafta sonra Londra’dan bir mesaj geldi. İngiliz Film Enstitüsü, (BFI) Londra Film Festivali’nde Gelin’i göstermek istediğini belirtiyor ve izin istiyordu.

İnsan “Acaba iyi bir film iyi bir şaraba mı benziyor?” diye düşünüyor. Yıllar geçtikçe değerlenen…

Gelin hak ettiği saygıyı yıllar sonra yeniden kazandı, darısı ‘Düğün’ ve ‘Diyet’in başına...