Venedik'te dakikalarca alkışlandı

Venedik'te dakikalarca alkışlandı
Venedik'te dakikalarca alkışlandı
İlk uzun metrajlı filmi 'Ana Yurdu' ile Venedik Film Festivali'nde 'Geleceğin Aslanı' için yarışan genç yönetmen Senem Tüzen ve film, yabancı basından övgü dolu yorumlar aldı.

RADİKAL - Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünde ‘Geleceğin Aslanı’ için yarışan genç yönetmen Senem Tüzen’in ilk filmi ‘Ana Yurdu’, festival kapsamındaki dünya prömiyerinin ardından İtalyan basınınından övgü dolu yorumlar topladı.
Gösterimin yapıldığı salonda seyirci ilgisi yoğundu, ana yarışma jürisinde yer alan yönetmen Nuri Bilge Ceylan da filmi izleyenler arasında yer aldı. Dakikalarca alkışlanan filmin gösterimine yönetmen Senem Tüzen’in yanı sıra başrol oyuncuları Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş da katıldı ve film gösterimi sonrası izleyicilerin sorularını cevapladı.
Cinecritica’dan Mariella Cruciani ‘Ana Yurdu’ için kaleme aldığı eleştiride “Karmaşık ve cesur bir film, tabii ki Türk toplumunda kadının yeri temasını ele alıyor ama aynı zamanda da ana-kız ilişkisi konusunda bir psikoloji denemesi gibi de okunabilir. Yönetmen ‘Bu filmde duvarda duran iki kadın arasındaki mahremiyeti duvarda duran bir sinek gibi izlemek istiyordum’ demişti. Hedefine başarıyla ve alışılmamış bir derinlikle ulaşmış" cümlelerini kullandı. Quinlan’dan eleştirmen Massimiliano Schiavoni  ise “Alışılmış koşullardan yola çıkan Senem Tüzen bu filmiyle alışılmış neorealizmin sınırlarını beklenmedik şekilde yeni alanlara doğru zorluyor. Hoşgelmiş" diye yazdı.
Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştığı ‘Ana Yurdu’, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin’le beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise’nin tansiyonu gitgide yükselen öyküsünü anlatıyor.