Venedik'te 'Geleceğin Aslanı' Seren Yüce seçildi

Venedik'te 'Geleceğin Aslanı' Seren Yüce seçildi
Venedik'te 'Geleceğin Aslanı' Seren Yüce seçildi

Bartu Küçükçağlayan ın rol aldığı Çoğunluk Venedik te ödül aldı

VENEDİK  67. Venedik Film Festivali’nden Türkiye ’ye bir ödül çıktı. Genç yönetmen Seren Yüce, ilk filmi ‘Çoğunluk’la, ilk filmlere verilen ‘Luigi De Lourentiis’ ya da diğer adıyla Geleceğin Aslanı ödülünü aldı. Başrollerinde Bartu Küçükçağlayan ve Settar Tanrıöven’in oynadığı film, Fatih Akın’ın başkanlığındaki jürinin oy birliğiyle ödüle değer bulundu. Film, bu yılki Altınportakal’ın da yarışmalı bölümüne katılıyor.
Queintin Tarantino’nun başkanlığındaki büyük jüri ise, zorlu kararını Sophia Cappola’nın yeni filminden yana kullandı ve Altın Aslan’ı ‘Somewhere’e verdi. Cappola’nın yine otellerde geçen, bir Hollywood yıldızının küçük kızıyla ilişkisini ve hayatın anlamını sorguladığı filmi, büyük ödülün favorilerinden biriydi.
En iyi yönetmene verilen Gümüş Aslan’ı İspanyol yönetmen Alex de İglesia ‘Balada Triste de Tropeta’ filmiyle, Jüri Özel Ödülü’nü ise Jerzy Skolimowsky ‘Essential Killing’le aldı. Aynı film başrol oyuncusu Vincent Gallo’ya da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırdı. Kadın oyuncu ödülü ise tahminlerin aksine Natalie Portman’a değil, ‘Attenberg’deki rolüyle Ariane Labed’e gitti. (Kültür Sanat )