'Vi lav yu' George, güle güle

Efsanevi müzik grubu Beatles'ın üyelerinden George Harrison, 58 yaşında kansere yenik düştü.

LOS ANGELES - Efsanevi müzik grubu Beatles'ın üyelerinden George Harrison, 58 yaşında kansere yenik düştü. Ünlü şarkıcı, gitarist, söz yazarı Harrison bir süredir tedavi görüyordu. Sanatçı, önceki gün Los Angeles'ta yerel saatle 13.30'da yaşamını yitirdi.
The Beatles grubunun en genç elemanı olan Harrison, 1997 yılında gırtlak kanserine yakalanmış, ancak tedavi görerek kurtulmuştu. Daha sonra beyninde tümör bulunduğu bildirilen sanatçı, Staten Island Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi ediliyordu.
Sanatçı, bu yılın başında da akciğer kanserinden dolayı tedavi görmüştü.
25 Şubat 1943'te Liverpool'da dünyaya gelen Harrison, bir otobüs şoförünün oğluydu. Harrison ve ergenlik döneminde tanıştığı Paul McCartney, tüm yaşıtları gibi rock'n roll fırtınasına kapılmıştı. Harrison, 14 yaşında 3 sterline bir gitar satın aldı ve 1962 yılında, adını müzik tarihine altın harflerle yazdıracak Beatles grubuna katıldı.
Şöhret onu yormuştu
Harrison, Beatles'ın en isteksiz üyesi olarak tanımlanıyordu. Grubun yakaladığı olağanüstü başarı karşısında her zaman karmaşık duygular içerisinde olduğunu 1979 yılında yazdığı kitabı 'I, Me, Mine'da dile getirmişti. Beatles serüveninin kendisini yorduğunu ve bazen hayvanat bahçesindeki maymunlar gibi oldukları benzetmesini yapmıştı. Grubun yıldızı olarak Paul McCartney ve John Lennon'ı gösteren Harrison, Lennon'la oldukça yakın arkadaştı.
Harrison, Beatles dağıldıktan sonra klasik mertebesine yükselmiş solo albümü 'All Things Must Pass'i yayımladı. 1979 yılında da 'Monty Python's Life of Brian' adlı filmin prodüktörlüğünü üstlendi. 1980'li yıllarda ELO grubunun lideri Jeff Lynne ile birlikte 'Cloud Nine'; daha sonra da Bob Dylan, Tom Petty ve Roy Orbison'la 'The Travelling Wilburrys'i oluşturdular. (Kültür Sanat)