Videoyu dansa dahil eden ikili Salt'ta

Videoyu dansa dahil eden ikili Salt'ta
Videoyu dansa dahil eden ikili Salt'ta
Charles Atlas ve Merce Cunningham'ın video kamerasını da dansın bir parçası kılan işlerinden üretilmiş özel bir kurgu, MC? adıyla Salt Beyoğlu'nda sergileniyor.

Salt Beyoğlu’nda, iki büyük sanatçı, Charles Atlas ve Merce Cunningham birlikteliği sergileniyor. İki sanatçının 40 yıllık işbirliğinden parçalar, Salt için yeniden kurgulanıp biraya getirildi. MC? (2012) adlı bu , 25 Mayıs’a kadar görülebilir.

MC?, video sanatçısı Charles Atlas ile koreograf Merce Cunningham’ın 21 ortak işinden kısa sahneler içeriyor. Video, izleyiciyi çevreleyen bir enstalasyon olarak sergileniyor. Kendi alanında önemli birer isim olan Atlas ve Cunnnigham’ın işbirliği, dans ve videonun yaratıcı bir işbirliği. Sanatçıların birlikte geliştirdiği ve “medya dansları” olarak adlandırdığı teknik, canlı performansa kamerayı dâhil etmesiyle dikkat çekti. Kamera, bu işlerde sabit bir kayıt cihazından öteye geçip koreografide aktif bir role sahip oluyor.
Atlas, bu enstalasyonda Fractions (1978), Locale (1980), Channels/Inserts (1981) ve Ocean (2011) gibi tanınmış medya danslarından sahneleri yeniden şekillendiriyor. Sanatçının mevcut görüntüleri grafik, sayılar ve renk alanlarıyla harmanlayan özgün kurgu yaklaşımı, enstalasyonu hareket, ses ve kadrajın bir uçtan bir uca hissedilebildiği bir deneyim.
Charles Atlas video işleriyle dans, tiyatro ve performans sanatını yorumlayan öncü sanatçılardan. 40 yılı aşkın bir süredir film , video, enstalasyon, tiyatro ve performans alanında çalışan Atlas, beyaz perde, sahne, galeri ve televizyon için ürettiği işlerle farklı mecralarda dansın gelişimine öncülük etti. Sanatçı, performans belgeseli ile anlatı ve kurgusal ögeleri zekice birleştirerek videoya özgün yeni biçim ve tarzlar geliştirdi. Merce Cunningham ise Amerika ’nın en yaratıcı ve öncü koreograflarından biri olarak tanınıyor. 2009’da ölen sanatçı, dans alanında kalıcı bir iz bıraktı.