Vietnamlı muhalif şair Thien öldü

Vietnamlı muhalif şair Thien öldü
Vietnamlı muhalif şair Thien öldü
31 yılını hapishanede geçiren, "Cehennem Çiçekleri"nin yazarı, Los Angeles kentinde hayata veda etti.

LOS ANGELES - Hayatının 31 yılını hapishanelerde geçiren Vietnamlı muhalif şair Nguyen Chi Thien'in ABD 'nin Los Angeles kentinde öldüğü bildirildi.


Thien'in yakın arkadaşı Hanh Thang-Thai, uzun süredir verem ile mücadele eden 73 yaşındaki ünlü şairin tedavi gördüğü hastanede hayata veda ettiğini söyledi.

Vietnam'ın en ünlü şairlerinden biri kabul edilen Thien, hapishane yıllarında vereme yakalanmıştı.
İlk kez 1960 yılında lise öğrencilerine II. Dünya Savaşı'nın Sovyetler Birliği saldırısı sonucu değil, ABD'nin Japonya'ya atom bombası atması sonucu sona erdiğini söylediği için hapsedilmişti.

Daha sonra komünist rejimi eleştirdiği şiirleri için hapse gönderilen Thien, hakkında yeterli delil bulunmadığı için hiçbir zaman mahkeme önüne çıkmamıştı.

1977 yılında hapishaneden çıkan Thien, sadece "Cehennem Çiçekleri" adlı şiir kitabını el yazısı ile kaleme alıp, daha sonra el yazmalarını başkent Hanoi'deki İngiliz Büyükelçiliği'nde diplomatlara teslim edene kadar serbest kalmıştı.


Büyükelçilikten çıkar çıkmaz tekrar tutuklanan ve hapse gönderilen Thien, 1985 yılında Hollanda tarafından Uluslararası Şiir Ödülü'ne layık görülmüştü.


31 yıllık hapis hayatının ardından 1991'de serbest bırakılan Thien, 1995'te ABD'ye göç etmişti. (aa)