Viyana ezgileri Efes'teydi

Viyana ezgileri Efes'teydi
Viyana ezgileri Efes'teydi
Viyana Filarmoni Orkestrası, 26'ncı Uluslararası İzmir Festivali çerçevesinde Efes Antik Kenti'nde muhteşem bir konser verdi.

SELÇUK/ İZMİR - Klasik müziğin gelmiş geçmiş en tanınmış orkestralardan biri olan Viyana Filarmoni Orkestrası’nın Efes konserini, çağımızın en saygın şeflerinden Herbert Blomstedt yönetti. Orkestra Franz Schubert’in 7 ve 8. senfonilerini çaldı. Orkestra uzun süren alkışlara Strauss’un Seufzer Galop’uyla teşekkür etti. Konseri yaklaşık 2 bin kişi izledi.

’Deniz ve Müzik Turu’ kapsamında yola çıkan ve Efes Ticaret Agorası’nda kendileri için hazırlanan 200 metrekarelik, ses ve rüzgar perdeleriyle korunan özel sahnede konser veren Viyana Filarmoni Orkestrası’nı izlemeye, aynı gemide seyahat ettikleri yabancı izleyiciler de geldi.

Malta- İstanbul -Kuşadası-Pire-Malta turu boyunca her durakta orkestradan farklı programlı bir konser dinlemek üzere yola çıkan sanatsever grubu, dünyanın en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Efes’i kıdemli arkeologlar eşliğinde gezdi. Antik kente hayran kaldıklarını belirten konuklar, böyle bir mekanda Viyana Filarmoni Orkestrası’nı dinlemenin paha biçilmez bir şans olduğunu dile getirdi.

Türkiye ’nin ve Efes’in tanıtımı için büyük önem taşıyan konserle, Efes Ticaret Agorası festival mekanları arasına girdi. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Uluslararası İzmir Festivali ile tarihi mekanları sanatla buluşturarak İzmir ve Efes’in tanıtımında çok önemli bir rol üstleniyor. (dha)