Walt Disney'e cepheden darbe

Dreamworks'ün 'Şrek/Shrek'i Disney usulü
'güzellik' kavramıyla kafa buluyor,
'siyaseten doğru' davranıyor. Ayrıca çok komik.
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

Dreamworks'ün 'Şrek/Shrek'i Disney usulü
'güzellik' kavramıyla kafa buluyor,
'siyaseten doğru' davranıyor. Ayrıca çok komik.
Büyüklü küçüklü seyircilerin beklediği
'Şrek/Shrek' nihayet gösterime girdi. Andrew Adamson ile Vicky Jenson'ın ('AntZ' ekibi) yönettiği film, yılın en iyi çizgi filmi sayılıyor. Ayrıca, 1953 yapımı (Disney filmi) 'Peter Pan'dan bu yana Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümüne kabul edilen ilk çizgi film olmak gibi bir özelliği de var.
'Şrek' birçok masal karakterini kucaklayan, her şeyle kafa bulan bir film. Hikâyemiz ise basit. Filme adını veren Şrek, kendi bataklığında münzevi bir hayat süren yeşil bir dev. Ama bir gün, bataklığı işgalcilerle doluyor. Bunlar, yerden bitme Lord Farquaad'ın şehri Duloc'tan sürgün ettiği masal filmi karakterleri: Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Kötü Kalpli Kurt, Üç Ayı, Üç Küçük Domuz, Üç Kör Fare, vs. Bir prensesle evlenerek kral olma hayalleri kuran Farquaad,
Kurabiye Çocuk'a işkence edecek kadar zalim. Şrek, peşine takılan geveze Eşek'le birlikte Lord'a gidiyor, ondan bu masal ahalisini geri almasını istiyor. Farquaad ona bir şart koşuyor: Küçükken büyücü hışmına uğrayarak bir ejderhanın koruduğu kaleye atılan Prenses Fiona'yı kurtarırsa, bataklığına yeniden kavuşacak. Fiona sihirli aynanın ona sunduğu üç adaydan biri. Diğerleri Disney kahramanı: Külkedisi ve Pamuk Prenses.
Yeşil devin hikâyesi, 'Çirkinler de sever ve sevilir, hatta sevilmeleri gerekir' şeklindeki dersiyle Disney'e taş atarken,
'siyaseten doğru' olmaya da soyunuyor. Lord Farquaad'ın masal karakterlerini hedef alan
'etnik temizlik'i de bunun kanıtı. Onun ötesinde, farklı bir bakışla anlatılmış bir 'Güzel ve Çirkin' hikâyesinden ibaret. Ama yaratıcılarının kullandığı 'akışkan animasyon sistemi' çok başarılı. Karakterlere çok inandırıcı bir üçboyutluluk ve şaşırtıcı bir yüz ifadeleri yelpazesi sağlıyor. Dublajın da hakkını verelim. Filmi ister istemez Türkçe olarak izledik (İngilizceler, sapa yerlerde). Doğrusu hiç pişman değilim. Şrek'te Okan Bayülgen (orijinalinde Mike Myers) ve özellikle Eşek'te Mehmet Ali Erbil (Eddie Murphy) çok iyiydi. Dreamworks'ün 'Şrek'i, bir anlamda da şirketin üç kurucusundan, 1994'te Disney'den atılan Jeffrey Kazenberg'in 'Fare Evi'nden intikamı sayılabilir. Özellikle Fiona'nın kuşlarla şarkı söyleme sahnesi (Pamuk Prenses) ve kurbağa ile yılan balonlar (Güzel ve Çirkin) bölümlerine dikkati çekeriz. Ama hepsi bir yana, karşımızda hareketli, eğlenceli ve eh, biraz da hayat dersi veren bir çizgi film var.