Wenders: ABD kültürü değişecek

11 Eylül'de ABD'de gerçekleşen saldırının ardından eğlence dünyasının ünlü ismleri bağış toplamak için kampanyalar...

BERLİN - 11 Eylül'de ABD'de gerçekleşen saldırının ardından eğlence dünyasının ünlü ismleri bağış toplamak için kampanyalar başlattı ve geçmiş olsun mesajları yayımladı. Usta Alman yönetmen Wim Wenders, 10 Eylül'de Los Angeles'tan Berlin'e uçtu. Filmlerindeki gibi görüntüyle gerçek arasındaki ilişkiyi anlatan devasa manzara fotoğrafları Berlin'de sergilenecekti.
Bir gün sonra Wim Wenders da bütün dünya gibi ABD'deki saldırılardan haberdar oldu. Wenders, 'Pictures from the Surface of the Earth' adlı sergisinde, yaşanılan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirirken, öte yandan da Hollywood'un gerçekle kurgunun arasındaki çizgiyi nasıl yok ettiğinden ve bu nedenle insanların saldırının ardından bir süre kendilerine 'Bu gerçek miydi' diye sorduğundan bahsetti. Wenders'a göre ABD kültürü büyük bir değişimin içine girecek, tabii sinema da bundan etkilenecek...
Hollywood filmlerinin yaşanan olaylardan
sorumlu olduğunu düşünüyor musunuz?
Sinema, yani kurgu ve gerçek birbirinlerinden
tamamen farklı. Ancak televizyonun karşısına oturup saatlerce izliyoruz, bizim orada gördüklerimiz bir yerden sonra gerçeği etkilemeye başlıyor. Kurgu ile gerçek arasındaki ince çizgi izlediklerimiz yüzünden yok oluyor. Holly-wood bu tür saldırıları konu alan o kadar çok film yaptı ki, çoğu insan yaşanılan trajedinin boyutlarını olay olduktan birkaç gün sonra anlayabildi. İlk günler her şey son derece bulanıktı.
Daha önce de böyle terörist saldırılar olmasına rağmen olaylar bu sefer niye bu kadar bulanıktı?
Çünkü saldırının görüntüleri adeta bizim sinemalarda ve televizyonda gördüklerimizden kopyalanmış gibiydi. Ancak bu filmlerde hep bir Rambo ya da James Bond olurdu bizi kurtaracak. Birdenbire böyle bir kurtarıcının
olmadığını anladık ve abartılmış fantezilerimiz parçalara ayrıldı. Çoğumuz bu kadar rahatsız edici bir olayla daha önce karşılaşmamıştık. Yaşadığımız tecrübe sinemaya ve medyaya karşı olan haslerimizi de yıprattı. Şu ana kadar yaratılan bütün çılgın senaryolar adeta gerçekleşmişti.
Belki de en sapkın beyinleri bir araya getirmeli ve bundan sonra olabilecekleri onlara sormalıyız. Onlar şu anda Hollywood'da senaryo yazıyor ve bir sürü para kazanıyor.
Medyanın saldırının ardından takındığı tutumu nasıl buldunuz?
ABD korkunç görüntüleri üst üste yayımlayarak insanları paranoyaklaştırdı. Biz burada Avrupa'da altımızda yangın var mı diye bakıp duruyoruz. Ben artık CNN izlemiyorum. Çünkü izlersem bu kâbus sürüp gidecek. Amerika'da haberler fazlasıyla eğlence dünyasının kontrolü altında. Öyle ki gerçekle kurgu arasındaki çizgiyi çekmek artık kolay değil. Bu bir çeşit uyuşturucu gibi, etkisi bütün gün süren bir çesit uyuşturucu.
Bu saldırıdan sonra sizce Hollywood değişecek mi?
Sinema kültürün bir parçası olduğu
için böyle filmlerin yaratılmasını da mümkün hale getiriyor. Sinema toplumun her çeşit tabusuyla alay edebilen bir eğlence.
İnsanlar bu tabuları sinema sayesinde küçük şakalar olarak görmeye başlıyor. Şimdi ilk defa kimse bu filmleri şaka olarak görmüyor. Bu bizim toplumumuzu politik açıdan çok kültürel açıdan etkileyecek, her ne kadar şu ana kadar yaşananlar kültürel ütopyaların gerçekleşeceğini düşündürse de...
(Franffurter Allgemeine)