'X-Men'in yönetmeni Bryan Singer: 'Godzilla'yı tek geçerim!

'X-Men'in yönetmeni Bryan Singer: 'Godzilla'yı tek geçerim!
'X-Men'in yönetmeni Bryan Singer: 'Godzilla'yı tek geçerim!

Tokyo Film Festivali'nin jüri başkanı Bryan Singer, açılışta Japon hayranlarıyla bol bol selfie çektirdi. FOTOĞRAF: REUTERS

Türkiye'den Mustafa Kara'nın yönettiği 'Kalandar Soğuğu'nun yer aldığı 28. Tokyo Film Festivali'nin ana yarışma jürisinin başkanı usta yönetmen Bryan Singer, "Kimse kusura bakmasın ama maalesef 300 milyonluk ABD'de Japonya denince 'Godzilla' filmi akla geliyor. Ama şunu da söyleyeyim 'Godzilla'yı takıntılı derecede beğeniyorum, arada hala izlerim. Bence şahane bir film, tek geçerim" dedi.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com   / Arşivi

28. Tokyo Film Festivali önceki akşam Hollwood starları, Japonya ve Asya sinemasının önemli isimlerinin katıldığı açılış gecesiyle başladı. Gecenin yıldızları Oscarlı iki kadın oyuncu yani İngiliz Helen Mirren ve Amerikalı Hilary Swank gibi görünse de açılış filmi ‘Tehlikeli Yürüyüş’ün yönetmeni Oscarlı Robert Zemeckis ve uluslararası yarışmanın jüri başkanı Bryan Singer da hayranlarının büyük ilgisiyle kırmızı halıyı uzun süre işgal ettiler, hayranlarıyla dakikalarca sohbet ettiler, bolca ‘selfie’ çektirdiler. Hatta cana yakınlığı abartan Singer, imza verme işini hayli uzatınca törenin başlamasını geciktirmek istemeyen dakik festival görevlileri duruma el koymak zorunda kaldı.

Zemeckis kesin konuştu: Başka 'Geleceğe Dönüş' yok!


Hilary Swank, Tokyo Film Festivali'nin açılışında yoğun ilgi gördü.
Bu yıl festivalin Onur Ülkesi olarak seçilen Filipin sinemasının en önemli yönetmenlerinden Brilliante Mendoza ve ‘Yüzük’ serisi, ‘Karanlık Sular’ gibi filmleriyle korku türünü yeniden tanımlayan Japon üstad Hideko Nakata da festivalin açılış gecesine katıldılar. ‘Tehlikeli Yürüyüş’ün gösteriminden sonra yapılan açılış partisi ise Tokyo sosyetesinden ziyade ‘10 günlük festival koşuşturmacasına başlamadan önce eğlenmek isteyen’ sinemacı ve biz gazeteciler içindi!

Tokyo Film Festivali, X-Men'in yönetmenine emanet

SINGER: AKŞAMDAN KALMAYIM!
Dolayısıyla bu sabah yapılan basın toplantısında dünya medyasıyla buluşan ana jüri üyeleri başlangıçta oldukça durgun ve ciddi göründüler ama bir süre sonra rahatlayarak espriler yapmaya başlayan jüri başkanı Bryan Singer’ın “Suçumuz yok, malum festivalin partisindeydik ama söylemesi ayıp biraz akşamdan kalmayım!” sözleriyle itiraf ettiği gibi yorgundular. Bizden Mustafa Kara’nın yönettiği ‘Kalandar Soğuğu’nun da yer aldığı 15 film arasından Tokyo Büyük Ödülü için seçim yapacak jüriyi konuşturmak adına en klişe sorudan başlamak da bana düştü! İyi filmin manasını ve filmlerle nasıl ilişki kurdukları sorusunda Singer, açılış gecesindeki sözlerini tekrarladı ve “Burada her türden film var, korku, komedi, dram. Sanırım bizi bu çeşitlilik zorlayacak” dedi, sonra da ekledi: “Politik mevzular da çok önemlidir ama tek başına yetmez. Hem sineması iyi hem de politik mevzusu önemli bir film olması tercihimdir.”

BIER: FİLMİN İYİSİ BENİ BAŞTAN ÇIKARMALI
Müthiş incelikli ‘Mutfak Hikayeleri’yle sevdiğimiz Norveçli yönetmen Bent Hamer ise jüri üyesi olarak öncelikli olarak önyargısız olacağına söz verdi ve “Hikaye çok önemli tabii ki ama beni şaşırtan bir sinemayı severim. Politik konular da seçimimde etkili olur. Örneğin İran’da film yapmak çok zor ve oradan gelen bir filme daha farklı yaklaşırım doğal olarak” dedi. ‘In a Better World’ (2010) ile en iyi yabancı dilde Oscar kazanan Danimarkalı kadın yönetmen Susanne Bier ise “Bence filmin iyisi beni baştan çıkarmalı ama bunu zorlamadan yapmalı” sözleriyle meydan okudu. Belki de jüri üyeleri arasında en iyi yanıtı “Yeşil Papayanın Kokusu” (1992) adlı filmiyle çıkış yapan Vietnam asıllı Fransız yönetmen Tran Anh Hung verdi: “Politik ya da değil, insanın olduğu her yerde zaten politik bir şeyler vardır. Önemli olan sinema dili, özgünlüğü ve derdini anlatabilmesi, 100 yıl sonra da izlenildiğinde insanlık adına bir duygu verebilmesi. İşte benim için iyi film budur”

Bryan Singer'ın bir sonraki filmi belli oldu

SINGER: ‘GODZİLLA’YI TAKINTILI DERECEDE SEVERİM
Jüri üyeleri en sevdikleri Japon yönetmen konusunda önce tek bir ismi yani üstad Kurasawa’yı andılar. ABD ’de herkesin Steven Spielberg ve George Lucas filmlerini izlediği dönemde genç bir sinema öğrencisi olarak Kurasawa’yı keşfetmenin öneminden söz eden Amerikalı yönetmen Bryan Singer, “Ondan çok şey öğrendim, zaten her izlediğinizde yeni bir şey keşfediyorsunuz” sözleriyle Japon ustaya hürmetlerini sundu. Neyse ki yönetmen Tran Anh Hung eskilerden Ozu, yenilerden Koreeda’nın ismini de anarak Japon sineması üzerine mini bir özet geçti. “Olağan Süpheliler” ile 1995’de Tokyo’ya gelen, 1998’de “Apt Pupil” ile yeniden ziyaret eden Singer elbette popüler kültür referanslarını da atlamadı ve “Kimse kusura bakmasın ama maalesef 300 milyonluk ABD’de Japonya denince “Godzilla” filmi akla geliyor. Ama şunu da söyleyeyim ‘Godzilla’yı takıntılı derecede beğeniyorum, arada hala izlerim, Bence şahane bir film, tek geçerim” dedi.