'Yabancılar anlayamaz'

Tayland'da gösterime girdiği gün, Amerika'da gişe hasılatı kıran filmleri...

BANGKOK - Tayland'da gösterime girdiği gün, Amerika'da gişe hasılatı kıran filmleri geride bıkaran 'Suryothai'nin yönetmenliğini üstlenen Tayland Prensi Chatri, filminde ülkesinin tarihine sadık kaldığını söyledi.
Tayland, kendi tarihini anlatan filmler konusunda oldukça hassas davranıyor. Son olarak, başrollerinde Jodie Foster ve Yun Fat Chow'un oynadığı 'Genç Kız ve Kral'ın, Tayland tarihi yanlış yansıtıldığı gerekçesiyle Tayland'da çekilmesine ve gösterime girmesine izin verilmemişti.
"Tayland'da çektiğiniz tarihi filmlerde aşk, nefret gibi duyguları kullanırken fazla özgür davranamazsınız" diyen Tayland Prensi ve yönetmen Chatri, 'Suryothai' adlı filmde ülkesinin tarihine sadık kalmış. Film, kendi ülkesinde gösterime girdiği ilk gün, gişede birçok Amerikan filmini geride bıraktı.
'Suryothai'nin yurtdışı gösterimleri için onay veren yönetmen Prens, Oscar ödülüne aday olma konusunda biraz kaygılı: "Bu filmde bir sürü insan ve şehir ismi var. Amerikan halkı izlerken hiçbir şey anlamayacak." (Kültür Sanat)