Yakışıklı casuslar tükenmez!

'Son James Bond' olarak ününe ün katan Pierce Brosnan, ajan olmayı çok sevdi anlaşılan.

İSTANBUL - 'Son James Bond' olarak ününe ün katan Pierce Brosnan, ajan olmayı çok sevdi anlaşılan. Çünkü yakışıklı aktör, kasım sonunda Türkiye'de gösterime girecek 'Panama Terzisi'nde (The Tailor of Panama) yine bir ajan olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu kez amacı dünyayı kurtarmak değil, Panama Kanalı üzerine dönen dolapları su yüzüne çıkarmak.
Panama'da sürgün
Panama Kanalı'nın Amerika'dan Panama'ya verildiği 1999 yılının karmaşık ortamında geçen film, Time dergisinin 'Yüzyılın en büyük casus romanı yazarı' olarak nitelediği, John Le Carre'nin aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanmış. Le Carre, aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenmiş. Filmde Andy Osnard (Pierce Brosnan), bir büyükelçinin metresiyle yaşadığı ilişkinin ardından Panama'ya sürülür. Görevi, başkanın Panama Kanalı'yla ilgili esrarengiz planlarını araştırmaktır.
Osnard, olayı araştırırken bölgedeki birçok politikacı ve gangsterle bağlantısı olan bir terziden, Harry Pendel'dan (Geoffrey Rush) yardım almayı uygun görür.
İkili, İngiltere ve Amerika adına çalışan birtakım gizemli adamların Panama hükümetini devirmeye çalıştığı yalanını ortaya atar. Ve bu yalanlar, gerek Panama'nın düzenini gerekse ikisinin hayatlarını tehdit etmeye başlar.
'Panama Terzisi'nin yönetmen koltuğunda
'Umut ve Zafer' ve 'General' gibi birçok başarılı yapımıyla tanınan John Boorman oturuyor. Yönetmenin uluslararası entrikaları ve casusluğu mizahi bir açıdan ele aldığı filmin başrollerindeki Brosnan ve Rush'a Jamie Lee Curtis, Leonor Varela ve Brendan Gleeson gibi başarılı isimler eşlik ediyor. (Movieweb)