Yalancı Yarim: Dizilerdeki yalancı, ama özünde iyi karakterler

Yalancı Yarim: Dizilerdeki yalancı, ama özünde iyi karakterler
Yalancı Yarim: Dizilerdeki yalancı, ama özünde iyi karakterler
Herkes yalan söyler. Ama bazı dizi karakterleri var ki, özünde iyi bir insan olmasına rağmen kah intikam güdüsüyle, kah utancından yalanın diplerinde geziyor. Ranini.tv ayzarlarının gözünden en yalancı karakterler...

Amaaan! Her insan yalan söyler canım… Her insan yalan söyler de, bazı dizi karakterlerimiz işi abartıp hem kimliklerini gizlediler, hem de bu yalan kimliklerle dahil oldukları hayatları çok farklı yollara sürüklediler. Bu dertten en çok mustarip olanlar da kendilerini yalan bir aşk içinde bulanlardı. Ranini.tv yazarları, bu kimliği belirsiz sevgilileri sizin için derleyip toparladı…

1. Ezel
Sena Peker

“Uslu uslu cezamı çekeyim, sonra yeni bir hayata başlarım.” düşüncesi eğer Ramiz Dayı gibi bir adamla karşılaşırsanız biraz sekteye uğrayabilir. Zira Ramiz Dayı'nın gazlaması; soyunma odasında manifesto çeken Fatih Terim'den, mitinglerde dünyayı kurtaran Devlet Bahçeli'den, Ben Bilmem Eşim Bilir yarışmasında “Haydi aşkım yaparsın!”cılardan hallicedir. Durum böyle olunca hapishanede çıkan isyan sonucu yüzü yaralanan Ömer, bunu fırsat bilip hepimize "Bulun o cerrahın numarasını!" dedirtecek kadar başarılı bir estetik operasyon geçirir ve Kenan İmirzalıoğlu, pardon, Ezel Bayraktar olur...

Onu gören kızlara “Analar neler doğuruyor be!” dedirtecek seviyede über yakışıklılığa ulaşan Ezel, tabii ki intikam planlarını aşk üçgeni düzenine göre kurmazsa ayıp olur. Ablalı-kardeşli, hem Eyşan'ı hem de kaderinden bihaber olan Bahar'ı kendine âşık eder. Ezel'in karizmasının yanında ne Cengiz'in ne de diğer erkeklerin ufacık bir şansı vardır. Eyşan'ın ve Bahar'ın aşklarını kullanarak çeşitli oyunlar oynar ve intikam misyonunu başarıyla tamamladıktan sonra kimliğini açıklar. Ama bu durumdan kan çıkar! İntikam uğruna masum kızların kalbine giren Ezel de sonunun, Ramiz Dayı'nın yüzüğündeki zehri içmek olduğuna karar verir. (Selam Shakespeare!)

Kamu Spotu: Yalan bütün kötülüklerin anasıdır.

Bir de; deli gibi özlüyoruz seni Tuncel Kurtiz!

2. Kayıp: Özlem Albayrak
Beelzebuby

Hayatı tamamen yalan olan fakat zekâsından ve çekiciliğinden ekmek yiyen bu güzel kadının amaçları uğruna 'gerçekten' ölenlerin, hapis yatanların sayısı bir hayli fazla. Özlem, tanışıklığı olan herkese bir şekilde bela olduysa da tek bir kişinin hayatına her yönüyle etki etti: Mehmet. Başlarda her ayrıntısına kadar düşündüğü, usta elinden çıkan hain planlarının işleyişi için kilit nokta olan Mehmet'e karşı koyamadı ve delicesine aşık oldu.

'Bir yandan intikam planlarım ilerleyedursun bir yandan Mehmet ile flörtleşirim' düşüncesinde olan Özlem, işler umduğu gibi gitmeyince her şeyi eline yüzüne bulaştırdı. Sadece Mehmet'in değil, dizideki bütün erkeklerin ona aşık olmasından faydalanan Özlem, nihayetinde bu üç yakışıklının hiçbirini elinde tutmayı başaramadı ama arkasından ağladığı tek erkek Mehmet oldu.

“Şu işler hallolsun, seninle uzaklara gideceğiz.” diye kandırdığı Falko'dan kuş,

“Senden çocuğum olamadı bu yüzden seninkini kaçırıyorum.” dediği Kemal'den yıldız,

“Ben bir tek sana aşık oldum.” diye kalbini çaldığı Mehmet'ten ise 'tarzsın' yorumunu alan Özlem'i üç evet oyuyla Yalancı Yârim listemize uğurluyoruz!

3. Ulan İstanbul: Derya
İclal Tuna

Ceyhun, Derya ile çarpıştığı gün Eros’un elinde sadece bir ok kalmış meğer; o da Ceyhun’a denk gelmiş! Zeki ve çevik polisimiz çarpmanın etkisiyle kör oldu. Hatta söz konusu Derya olunca beş duyuyu komple kaybetti bile denebilir. Ceyhun, sevdiği kadının gözünden gözünü ayırmazken Derya’nın gönlünün başkasında olduğunu bile fark edemez hale geldi, değil ki Nevizadelerin çevirdiği dolapları fark etsin!

Öyle bir oyun dönüyor ki Ceyhun’un yanı başında; bildiği, sevdiği Derya o Derya değil aslında.

Derya aslında bir oyuncu, bu sayede de son derece kolay uyum sağladı Nevizadeler’e. Derya’nın gönlü bir diğer çakma Nevizade Ferdi’de iken, dünürcülük kılıfı ile Ceyhun’u etkisiz hale getirmek için Derya’dan da Ceyhun’a gönlü varmış gibi davranmasını istendi.

Ceyhun’un yalancı yâri Derya ve “namuslu hırsız (!)” olmakla övünen Nevizadeler, Ceyhun’dan çaldıkları kalbin bedelini bakalım ne zaman ödeyecekler?

4. Adını Feriha Koydum: Feriha
Tuğçe Bozkurt

Söylediği yalanlarla hafızalarımızda yer edinen dizi karakterlerinden biri de kuşkusuz Feriha. Aslında Feriha'nın bu yalanları söylemesinin tek bir amacı vardı: Hayatı boyunca üzerine yapışan kapıcı kızı kimliğinden kurtularak Feriha olmak, sadece ismiyle gündeme gelmek. Ah zavallım, kimlik bunalımı yaşarken hayatının aşkıyla tanışacağını ve özendiği zengin kızımız Cansu'nun da aynı kişiye âşık olacağını hesaba katmamıştı.

Aylarca Emir ile masal tadında bir aşk yaşadı yaşamasına fakat Feriha'nın sırları bir gün ortaya çıktı hem de aşkını çaldığı kişi olan Cansu tarafından. Yaaa Feriha... Acıma yetime! Ödemesi gereken tüm bedelleri nakit olarak ödeyen Feriha'yı bu duruma getiren sensin, benim, bizleriz! İnsanları maddi durumlarına, dış görünüşlerine göre etiketlendirip; onlara barkod muamelesi yapıyoruz! Kapitalist dünyanın kurbanı Feriha... Işıklar içinde uyu.

O Emir'in yolu da yol değil... Neyse.

5. Kurtlar Vadisi: Polat Alemdar
Samed Aslan

Bu kız ona hiç hayır diyemedi... Ali Candan olarak geldi kalbine girdi, Polat Alemdar olarak geldi yine kalbine girdi. Üstelik rakibi en az kendisi kadar iyiyken yaptı bunu. Çünkü Ali, Polat siz artık ne derseniz deyin o, Elif için yaşamayı seçti.

Polat'ın kalbindeki tek aşk kuşkusuz Elif değildi. Ülkesini de onun kadar sevdi. Yeri geldi Polat'a "ülken için onu unutacaksın." dediler. Polat “eyvallah” dedi ama fırsatını bulduğu ilk gece yine Elif'in camının önüne koştu. Polat yönünü nereye çevirirse çevirsin yollar hep Elif'e çıktı.

...Ve bir gün Elif öldü. Polat da onunla beraber öldü. Elif'den sonrada hayatına girenler oldu. Hatta çocuğu bile oldu ama hep bir olmamışlık vardı. Bir kadın her şeyini vermeye razıyken erkek bir daha yerine koymayacağı ruhunun en derin, en gizli parçalarını bir mezara, sevdiğinin yanına gömdüyse tabii ki olmazdı. Zira hiç bir kadın, hayalet hemcinsine karşı kazanamaz.
Şimdi Polat ülke sevgisinin yanında başka bir Elif için yaşıyor ve ülkesi için mücadele ederken diğer Elif'ine kavuşacağı günü bekliyor. Böyle bir adamın ölümden korkmamasına da şaşırmamak lazım. Elif'e de hak vermemek elde değil. Ne yalan söylerse söylesin Polat'ı reddedemezdik sanırım.

Ranini.tv adresinde yayınlanan listenin tamamına ulaşmak için tıklayın