Yale tiyatro ve orkestrası Türkiye'de

Yale tiyatro ve orkestrası Türkiye'de
Yale tiyatro ve orkestrası Türkiye'de

Yale başkan yardımcısı Linda Lorimer, ?Türkiye?yle ilişkiler çok iyi? diyor.

2010 Yale Haftası kapsamında Yale Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Drama Okulu Türkiye'ye geliyor. İdil Biret'le birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir'de verilecek konserlerin ilki bu akşam saat 20.00'de Aya İrini Müzesi'nde
Haber: ŞAFAK DURAÇE / ArşiviYale Senfoni Orkestrası, İdil Biret’le birlikte 30 Mayıs’ta Ankara’da, 2 Haziran’da da İzmir’de  çalacak.


İSTANBUL - Yale Üniversitesi, ‘2010 Yale Haftası’ ile Türkiye’ye bir nevi çıkarma yapmış durumda. Dün başlayan etkinlikler 2 Haziran’a kadar sürecek. Boğaziçi Üniversitesi’nin Yale’le başlattığı bu ortak projenin, Bilkent ve Yaşar Üniversitesi’nin katılmasıyla büyüdüğünü söyleyebiliriz. Yale Üniversitesi’in Türkiye’yle olan ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan bu haftanın etkinlikleri İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleşecek.
Yale Senfoni Orkestrası ve Drama Okulu’nun ilk defa Türkiye’ye gelmesine vesile olan organizasyon kapsamında bugün iki önemli sanat etkinliği düzenlenecek. Yale Senfoni Orkestrası, bu akşam saat 20.00’de İdil Biret’le birlikte Aya İrini’de bir konser verecek ve Beyoğlu’nda bir drama atölyesi düzenlenecek. İdil Biret konseri, 30 Mayıs’ta Ankara’da, 2 Haziran’da İzmir’de tekrar edilecek. (Biletler Biletix’ten edinilebilir.)
Yale Haftası kapsamında politika, çevre gibi sorunların konuşulacağı toplantılara Yale’den uzmanlar da katılacak. Özellikle Yale Üniversitesi’nin sanat eğitimine yakından göz atmak ve haftanın etkinliklerini daha iyi anlamak için Yale Üniversitesi Başkan Yardımcısı Linda Koch Lorimer’la konuştuk.

Türkiye’de Yale Haftası düzenleme fikri nasıl ortaya çıktı?
Biz, Yale Üniversitesi olarak Türkiye’de geliştirdiğimiz ilişkilerle gurur duyuyoruz. Yale Haftası bu ilişkileri ve üniversitemizin farklı programlarını tanıtabilmemiz için bir fırsat veriyor. Ayrıca, Türkiye’de bulunan Yale mezunları da bu şekilde tecrübelerini diğerleriyle paylaşabilirler. Biz umuyoruz ki, bu organizasyon Türkiye’de yeni ortak projelerin yolunu açmasına ve Yale Üniversitesi’nin öğrenciler ve onların aileleri tarafından tanıtılmasına yardımcı olur. Yale Senfoni Orkestrası, Yale Drama Okulu gibi sanat gruplarının yanı sıra Orman Fakültesi, Çevre Bilimleri, geleceğin liderlerini yetiştirmek amacıyla kurulan The Yale World Fellow Programı ve lisans programlarına giriş ofisi Yale Haftası 2010 kapsamında Türkiye’ye gelecek.

Yale Haftası, her sene düzenlenmesi düşünülen yıllık bir organizasyona dönüşecek mi yoksa tek seferlik bir proje olarak mı tasarlandı?
Biz şimiden, 2011 Yale Haftası’nın programını planlamaya başladık bile. Aklımızda yer alan organizasyonlardan biri farklı bir müzik prodüksyonun seneye programda yer alması. 

Yale Drama Okulu, Boğaziçi Üniversitesi’nde bir Commedia del Arte prodüksiyonu sahneleyecek. Nasıl bir performans izleyeceğiz?
Bu oyun, okulumuz üçüncü sınıf oyuncularının komedi öğelerini kullanma fırsatı buldukları yıllık bir okul projesi aslında. Christopher Bayes ve Oyuculuk Kürsüsü tarafından seçilen projenin yönetmeni de Bayes. Stil, aksiyon, metin ve karakterlerin ana hatları belli olmakla birlikte, Commedia del Arte’de prodüksiyon öğeleri minimum düzeydedir. Çünkü Commedia del Arte performansları 500 yıllık bir doğaçlama geleneğinden geliyor ve oyucuların performansları doğaçlamaya dayanıyor. 

Yale Drama Okulu’nda nasıl bir eğitim veriliyor, hangi teknikler kullanılıyor?
Yale Drama Okulu’nun amacı öğrencilerinin sanatsal yeteneklerini geliştirerek, onları profesyonel tiyatro kariyerlerine hazırlamak. Drama okulunun her bir disiplininde, öğrencilerdeki estetik anlayışını sahne diline uygun şekle getiriyoruz. Teorinin pratiğe geçirilmesi, drama okulunun eğitiminin merkezinde yer alıyor. Yale Drama Okulu ve Yale Repertuvar Tiyatrosu arasındaki ilişkiyi tıp fakültesi ve eğitim hastanesi arasındaki ilişkiye benzetebiliriz. Buradan mezun olanlar kariyerlerine film, televizyon gibi farklı teatral prodüksiyonlarda devam etmelerine rağmen, okulun eğitimi sahne sanatına odaklanıyor. Burada lisans düzeyinde konservatuvar programları ve tiyatronun her disipliniyle ilgili dersler var: oyunculuk, tasarım (set, kostüm, ışık, ses), yönetmenlik, eleştirmenlik, oyun yazarlığı gibi. Yale Repertuvar Tiyatrosu’nun bugüne kadar 100 yeni prodüksyon ürettiğini iki Pulitzer, sekiz Tony ödülü kazandığını, bu ödüle kırk kez aday gösterildiğini Yale repertuvarından 11 oyunun Broadway’de oynandığını da söylemeliyim. 

Türkiye’den Haldun Dormen’in sizin mezununuz olduğunu biliyoruz. Dünya sineması ve tiyatrosunda başka başarılı isimler de vardır mezunlarınız arasında.
Haldun Dormen dışında, Yale Drama Okulu içlerinde Meryl Streep, Angela Bassett, Paul Newman, Sigourney Weaver, Frances McDormand’ın da bulunduğu bir sürü başarılı oyuncu yetiştirdi.

Yale Senfoni Orkestrası’nın elemanlarını nasıl seçiyorsunuz? Bu orkestrada yer almak için Yale mezunu olmak şart mı?
Yale Senfoni tamamen Yale Üniversitesi öğrencilerinden oluşuyor. Bu öğrenciler her yıl eylülde açılan seçmelerle orkestraya giriyor. Yale kalpüsünde altı orkestra var ama Yale Senfoni profesyonel yönetilen tek orkestramız.


    ETİKETLER:

    Beyoğlu