Yalnız bir avcıdır yürek...

Yalnız bir avcıdır yürek...
Yalnız bir avcıdır yürek...
Al Pacino'nun yine döktürdüğü 'Hayallerimdeki Kadın', gençliğinde birlikte olduğu ama ayrıldığı hayatının aşkı Clara'ya sürekli mektup yazan ama bir türlü beklediği cevabı alamayan yalnız ve aksi bir adamın hüzünlü öyküsünü anlatıyor.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

HAYALLERİMDEKİ KADIN (Not: 3.5/5)

MANGLEHORN
Yönetmen: David Gordon Green
Oyuncular: Al Pacino, Holly Hunter, Chris Messina, Harmony Korine
Yapım: 2015, ABD
Süre: 97 dakika

Yolun başında ‘Pineapple Express’, ‘Your Highness’, ‘The Sitter’ gibi filmler çeken, sonrasında ‘Prince Avalanche’la hafiften farklı bir yöne direksiyon kıran ve nihayetinde ‘Joe’yla bambaşka bir yerin tarifine soyunan David Gordon Green, son olarak ‘Hayallerimdeki Kadın’la (‘Manglehorn’) bizi hüznün ve yalnızlığın kollarına atıyor. Film ayrıca bize muhteşem bir aktörle bir kez daha buluşma fırsatı yaratıyor. Böylelikle çember kapanıyor ve Al Pacino’nun son dönemde rol aldığı üç film de seyirci karşısına çıkmış oluyor. Burada altı çizilmesi gereken tek bir nokta var; ‘Manglehorn’, ‘The Humbling’ ve ‘Danny Collins’ kronolojik açıdan ters bir çizelgeyle salonlarımıza uğramış oluyor.


Gordon Green’in filmi yalnız ve aksi bir adamın öyküsüne odaklanıyor. Teksas’da geçen filmin ana kahramanı anahtarcı Angelo Manglehorn. Gençliğinde birlikte olduğu ama ayrıldığı ‘Hayatının aşkı’ Clara’ya sürekli mektup yazan ama bir türlü beklediği cevabı alamayan bu yaşlı adamcağız bir ‘Kaybedenler Kulübü’ üyesidir. Kedisi Fannie’yle birlikte günlerini geçirirken arada ‘hayırsız’ oğlu Jacob’la buluşup ona adeta bütün nefretini kusar. Sürekli gittiği bankanın memuresi Dawn’la arasında bir yakınlaşma olsa da Clara’nın hayali bu ilişkinin yürümesine izin vermez…


‘Hayallerimdeki Kadın’, son derece gerçekçi çizilmiş portreler eşliğinde insanı hüzünlendiren, belli bir yaş kuşak seyirci için kendi geçmişinde yolculuğa çıkartan, zaman zaman yürek burkan, zaman zaman da belli ölçülerde yaşama sevinci aşılayan, anlatım açısından akıp giden son derece etkileyici bir çalışma. Manglehorn’u canlandıran Al Pacino açısından da yeni bir oyunculuk gösterisi. Ayrıca Holly Hunter (Dawn) ve Chris Messina da (Jacob) kısa rollerinde çok başarılılar...

Sonuçta ‘Hayallerimdeki Kadın’, belirli bir yaş grubuna seslenen ve de ‘Tutunamayan’ öykülerine ilgi duyanlar için uygun bir seçenek.

 


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  YAŞ

  ,

  Kadın

  ,

  film

  ,

  zaman

  ,

  derece

  ,

  2015