'Yalnız Kadınlar'ın yazarı veda etti

'Yalnız Kadınlar'ın yazarı veda etti
'Yalnız Kadınlar'ın yazarı veda etti

72 yaşında ölen İrlandalı yazar Maeve Binchy nin romanları 40 milyondan fazla sattı.

Türkiye ’de de çok sevilen ve Doğan Kitap ’tan çıkan ‘İtalyanca Aşk Başkadır’, ‘Yalnız Kadınlar Sokağı’, ‘Bir Dilek Tut Benim İçin’, ‘Aşk Mutfakta Pişer’, ‘Geri Döneceksin’ gibi popüler romanların yazarı Maeve Binchy, geçirdiği rahatsızlıktan dolayı önceki gün İrlanda’daki evinde hayatını kaybetti. 72 yaşındaki Binchy’nin geçirdiği rahatsızlığın ne olduğu açıklanmadı.
Dublin doğumlu yazarın İrlanda’nın küçük kasabalarında geçen hayatları anlatan kısa öyküleri ve romanları dünya genelinde 37 dile çevrildi, 40 milyondan fazla sattı. ‘Aşkı Yarın Yaşayacaksın’ (Circle of Friends) adlı romanı 1995 yılında beyazperdeye de uyarlanan yazarın 20’ye yakın kitabı Türkçeye çevrilmişti. 

Beş kez reddedildi
Binchy, öğretmen olarak başladığı kariyerini gazeteci ve yazar olarak devam ettirdi. İlk romanı ‘Bir Dilek Tut Benim İçin’i 1982 yılında 43 yaşındayken yazan Binchy, gündüzleri Irish Times’da gazetecilik yaparken, işten arta kalan zamanında bu romanını kaleme aldı. Bu roman, İngiltere ve ABD’de bir milyondan fazla sattı. 2001 yılında BBC’ye verdiği bir mülakatta, bu kitabın beş ayrı yayıncı tarafından geri çevrildiğini, ancak kendisinin pes etmeyerek romanını altıncı bir yayıncıya gönderdiğini anlatan Binchy, “Eğer hiç dans etmeye gitmezseniz asla reddedilmezsiniz. Ama o zaman hiç de dans etmemiş olursunuz” demişti.
Maeve Binchy romanlarının sırrının, konuştuğu gibi yazmasında yattığını söylüyordu. “Eğer kendi sesinizle konuşursanız, çok daha inandırıcı olursunuz” diyordu. 

İsmiyle tarihe geçti
2000 yılındaki Dünya Kitap Günü oylamasında Jane Austen ve Charles Dickens’ı geride bırakarak en çok sevilen üçüncü yazar seçilen Maeve Binchy’nin ‘Yalnız Kadınlar Sokağı’ romanı, kitap isminin ne kadar önemli olduğunun kanıtı olarak Türkiye yayıncılık tarihine de geçmişti. İlk baskısı orijinal adı ‘Tara Road’a uygun biçimde ‘Tara Sokağı’ olarak yayımlanan kitap, pek fazla ilgi görmeyince ikinci baskısı ‘Yalnız Kadınlar Sokağı’ adıyla yapıldı ve bir anda best-seller oldu. ‘Yalnız Kadınlar Sokağı’ bugüne kadar 35 baskı yaptı.