Yalvaç ağabeye Avrupa'dan övgü

Şair ve yayımcı Yalvaç Ural, 32'nci Uluslararası Şiir Festivali'nde dünyanın tanınmış 35 şairi arasında ülkemizi temsil etti.

İSTANBUL - Şair ve yayımcı Yalvaç Ural, 32'nci Uluslararası Şiir Festivali'nde dünyanın tanınmış 35 şairi arasında ülkemizi temsil etti. Gerek basın, gerekse izleyicilerden büyük ilgi gören Ural'ın
'Guguklu Saat' ve 'Nankör Kedi' şiirleri gazetelerde, tren istasyonlarında ve
'konuşan trafik' adlı taksilerin üzerinde yer aldı.
Hollanda'da 'Armonikanın şairi' ve 'dünya çocuk şiirinin şampiyonu' sözleriyle anılan Ural, Ro Tiyatrosu'nun iki gün boyunca süren etkinliklerinde dünya çocuklarıyla tanıştı. 5'inci Uluslararası Çocuk Festivali'nde sahneye bisikletle çıkan şair, Hollandalı yayıncıların kendisine gösterdiği ilgi üzerine önümüzdeki aylarda kendi çizgisine yakın yayıncılarla anlaşabileceğini söyledi.
Cultureel Supplement gazetesi Ural'ın şiirini yayımlarken, Rotterdams Dagblad gazetesi de 'yazarın şiirinin evrensel armonika sıcaklığında bir tadı olduğunu' yazdı.
Klenje Kunts dergisi, festivalin duyurusunu Ural'ın fotoğraflarıyla yaparken, 32'nci Uluslararası Şiir Festivali'nin internet sitesinde ünlü yazar ve eleştirmen Dick Koopman şair için 'Yetişkin şiirinin lirik şairi, çocuk edebiyatının şampiyonu, kitapları pek çok dile çevrilmiş yazar' diye söz etti. Festival kapsamında ayrıca Ural'ın Hollandaca, İngilizce ve Türkçe olmak üzere toplam üç dilde basılan kitabı da satışa sunuldu. 5'inci Uluslararası Çocuk Festivali kapsamında ayrıca, festivale katılan altı şairin şiirlerinden oluşan bir kitapçık da meraklıların ilgisine sunuldu. (Kültür Sanat)