Yanan köprüler, saçlarında kırlar... Bon Jovi yeniden!

Yanan köprüler, saçlarında kırlar... Bon Jovi yeniden!
Yanan köprüler, saçlarında kırlar... Bon Jovi yeniden!
Jon Bon Jovi ve çetesi, Richie Sambora'nın ardından bu kez Mercury Records ile yollarını ayırıyor. Bon Jovi'nin önümüzdeki sene yeni bir albüm daha yayımlayacağı da düşünüldüğünde, yeni çıkan 'Burning Bridges'in grubun sözleşmesinin Mercury yöneticileriyle karşılıklı huzur içinde imha edilebilmesi için yapılması gerekli olan, biraz 'zorlama' bir albüm olduğunu söylemek oldukça mümkün.
Haber: SARP DAKNİ - daknisarp@gmail.com / Arşivi


1997 yılında Mark Pellington’ın doğrudan video piyasası için çektiği ‘Destination Anywhere’de ışıltılı yıldızlık dönemini geride bırakmaya hazırlanan Demi Moore ile birlikte kamera karşısına geçen 35 yaşındaki Jon Bon Jovi, karizmasının ‘fena halde’ doruğundaydı. 45 dakikalık bu kısa süreli karanlık filmin bir noktasında, Jon, Janie’yi canlandıran Moore’a dönüp, "Bu hikayenin ne zaman biteceğini bilmiyorum ama bu bir başlangıç" der. Jon’un kendi adını taşıyan efsanevi rock grubu Bon Jovi’nin durumu da tıpkı bunun gibi. Zira ekip 2 yıllık bir aradan sonra, hayranlarına adadığı 'Burning Bridges' ile yeniden aramızda.Jon’un yeni fotoğrafları 80’ler hatta 90’lar boyunca onun için saçını başını yolan dönemin genç hanımefendilerini oldukça şaşırtıyor olabilir. Zira, kırlaşmış saçları ve biraz mahçup bir gülümseme ile gitarını kuşanan Jon Bon Jovi’nin de grubun da eski iddiası yok gibi görünüyor. 2013 tarihli What About Now, eleştirmenlerden pek iyi yorumlar almasa da Billboard listesine zirveden girmeyi başarmış ve grubun yüzünü kara çıkarmamıştı. Bu albümü Bon Jovi diskografisi için unutulmaz yapansa, kuşkusuz Richie Sambora ile stüdyoya girdikleri son çalışma oluşuydu. Muhtemelen hatırlayacaksınız, Sambora aynı yıl yaptığı açıklamayla grubu terk ettiğini açıklayarak hayranlarını üzüntüye boğmuştu.


Burning Bridges ile Bon Jovi, üyelerinden birine daha veda etmiyor ama ana kucağından ayrılıyor. Bu albüm, Mercury Records etiketi ile yayınlanan son çalışma olacak. Zorlu müzik piyasası için fazlasıyla uzun ve istikrarlı 32 yıl... Jon ve arkadaşları, böylece Sambora’nın ardından Mercury’e de veda etmiş oluyor.


Sambora bu albümün kayıtlarında yer almasa da zamanında John Shanks ve Jon ile birlikte yazdıkları ‘Saturday Night Gave Me Sunday Morning’ adlı şarkı üçüncü sıradan bize göz kırpıyor. Şarkı adeta 1992 tarihli Keep The Faith albümü için yazılmış gibi tınlıyor. Her ne kadar bu cümleyi farklı yazılarda çok kullanmış olsak da, anlayacağınız o ki ‘Batı cephesinde yeni bir şey yok! Öte yandan Jon Bon Jovi yaptığı açıklamada, bu albümün hayranları için bir çeşit ev yapımı kurabiye olduğunu ve yakında turneye çıktıklarını belirtmiş. Burning Bridges’ın kapak tasarımı da samimi havasıyla aslında bunu doğrular nitelikte. Belli ki Mercury ile süregelen işbirliğinin bir an evvel noktalanabilmesi için kurgulanmış biraz ‘zorlama’ bir albüm bu.

İlk single olarak seçilen 'We Don’t Run doğrudan tribünlere oynamaya çalışıyor. Oysa albümde nispeten daha iyi şarkılar olduğunu söylemek mümkün. Kendimizi zorlayarak 'We All Fall Down ve I’m Your Man’i sevmeye hatta gülümsemeye çalıştık. Ama ne yazık ki zorla güzellik olmuyor, olamıyor. Eğer bir Bon Jovi koleksiyoncusu iseniz, CD ya da LP’si arşivinizdeki yerini almalı; değilseniz 2016’da yayınlanması beklenen yeni albüme kadar New Jersey ya da 7800° Fahrenheit ile eski güzel günleri yad edin.


BON JOVI
BURNING BRIDGES
Mercury Records - 2015