Yanlışlıklar komedyası

Yanlışlıklar komedyası
Yanlışlıklar komedyası
Mustafa Şevki Doğan'ın ikinci filmi 'Kedi Özledi', ayrılığın melodramatik doğasını romantik komedi formülleriyle buluşturuyor ve buradan lezzetli bir sonuca ulaşmayı başarıyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

KEDİ ÖZLEDİ **
Yönetmen: Mustafa Şevki Doğan
Oyuncular: İlker Ayrık, Algı Eke, Oya Aydoğan, Erkan Sever, Selim Erdoğan
Süre: 105 dk.

Aşkın ‘sadakat’ kavramıyla test edildiği filmlerin çoğu zaman melodram kurallarıyla ele alındığı, kimi zamansa romantik komedinin hizmetinde rotalarının belirlendiği düşünüldüğünde, Mustafa Şevki Doğan’ın ikinci filmi ‘Kedi Özledi’nin bu iki tür arasında gidip gelmesinin şaşılacak bir tarafı yok. İyi harmanlandığında bu türlerin birbirlerini yukarıya doğru çektikleri tartışılmaz bir gerçekken, iddiasını samimiyetinden alan bu küçük filmin tercihi de sorgulanır cinsten değil doğrusu. Burada bahsettiğimiz samimiyetin, filmi ortaya koyanların niyetiyle ilgili olmadığını, beyazperdeye yansıyanların izleyici üzerinde yarattığı etkiyle anlam kazandığını da belirtelim.
Erkeğin âşık olsa bile karşı koyamadığı ‘aldatma’ içgüdüsüne teslimiyetinin yarattığı ‘yanlışlıklar komedyası’ oluşturuyor ‘Kedi Özledi’nin özünü. Ama kesin bir toplumsal saptama yapmak ya da karakterleri yargılamak gibi bir iddiası yok filmin. Usulca çıktığı yolda ‘hatalar’ın ortaya koyduğu resmi göstermeye çalışıyor bize sadece, ki bunu da sonlara doğru uzayıp dağılmasını bir yana koyarsak başarıyla yerine getiriyor.
İlker Ayrık’ın işine ‘ciddiyet’le asıldığı, Algı Eke’nin seyirciyi bir yandan yabancılaştırırken öte yandan da içine çeken kompozisyon çalışmasıyla bir adım öne çıktığı ‘Kedi Özledi’de Oya Aydoğan’ın çabası da kayda değer işaretler taşıyor. Deneyimli aktris, ‘cuk oturmuş’ karakteriyle filmin taşıyıcı ayaklarından birine dönüşüyor. Sonuç olarak, ‘Kedi Özledi’nin seyirciyle kurduğu iletişimin sorumluları haline geliyor bu üç oyuncu ve samimi dokunuşlarıyla lezzet katıyorlar genel toplama.


  ETİKETLER:

  Oya Aydoğan

  ,

  kedi

  ,

  zaman

  ,

  Resmi

  ,

  Karşı

  ,

  gusto