Yaratıcılığınızı keşfedin

İçindeki bedensel, sözsel ve ruhsal yaratıcı gücü keşfetmeye karar veren herkes için artık yeni bir mekân var; MAYA.
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - İçindeki bedensel, sözsel ve ruhsal yaratıcı gücü keşfetmeye karar veren herkes için artık yeni bir mekân var; MAYA. Sanatın öbür dallarını da dışarıda tutmadan özellikle gösteri sanatlarında bir eğitim, araştırma ve uygulama yeri olmak için yola çıkan MAYA, bir anlamda bir sanatevi diye de tanımlanabilir. Beyoğlu Pasajı'ndaki bu şirin mekân kısaca kültür ve sanat dünyamıza düşen hoş bir renk.
MAYA'da gösteri sanatlarının odak noktasını oluşturduğu bir atölyeler zinciri gerçekleştirilecek. Bu zincir birbirinden bağımsız 11 atölyeden oluşuyor. Atölyeler ağırlıkla oyunculuk üzerine şekilleniyor. Ancak atölyelere katılmak için illa da oyuncu olmak gerekmiyor.
Bu atölyeler isteyen herkese açık.
Atölyeler zincirinin ilk halkası tiyatroda mekân tasarımı anlayışını geliştirmeyi hedefleyen Metin Deniz'in eğitmenliğinde verilecek olan 'Sahne Tasarımı Atölyesi'.
Oyunculuğun temel çalışmaları ile oyuncu olmak isteyen kişilere oyunculuğa girişi sağlamayı hedefleyen 'Oyun+Oyuncu Atölyesi' Köksal Engür ve Nihal Koldaş'ın eğitmenliğinde gerçekleştirilecek. Engür ve Koldaş'ın bir başka atölye çalışması da 'Yetişkinler İçin Oyun Atölyesi' olacak. Atölyede, oyun yolu ile çevresi, toplum ve yaşam konusunda öğrenecek şeyleri olduğunu düşünen herkes dramayla tanışacak.
'Oyunculuk Atölyesi, View Points, Toplu Koreografi Çalışması' Göze Saner tarafından verilecek. Bir grup çalışması olan bu atölyede Anne Bogart'ın uzakdoğu felsefesi ve dans tiyatrosundan yararlanarak gerçekleştirdiği çalışma denenecek. Değişik yaş gruplarındaki çocuklara tiyatronun büyüsünü tanıtmayı hedefleyen 'Çocuk + Drama' ise 6-9, 9-12 ve 12-15 yaş gruplarındaki çocuklar için hazırlanacak.
Gülnur Sözmen'in eğitmenliğindeki 'Görsel
İletişim Atölyesi'nde fotoğraf ve onun kendine özgün dünyası irdelenecek. Oyuncuların ve ses kullanımı gerektiren çeşitli mesleklerden kişilerin ses kullanımı kapasitelerini geliştirmeyi hedefleyen 'Ses Atölyesi' Şebnem Tuncay'ın eğitmenliğinde gerçekleştirilecek. Uzakdoğuya özgü Taoism felsefesinin bir uzantısını içeren, kendi
içinde bütünlüğü olan hareketler zincirinin uygulaması niteliğindeki 'Tai Chi Chuan ve Oyunculuk' ise Erol Keskin tarafından verilecek.
Temel müzik kavramlarıyla beraber şarkı sözü yazmanın teknik bilgilerini içeren, söz ve müziğin ilişkisini anlatan 'Söz + Müzik + Şiir' ile hayatla ilgili çarpıcı kavramları tartışmaya sunmayı hedefleyen 'Hayat Bilgisi' atölyeleri de Yelda Karataş'ın eğitmenliğinde gerçekleştirilecek. İlker Özünlü'nün sunacağı bir nevi kültürel stand up olarak adlandırılabilecek 'Akdeniz'in Ortak Tarihi'nde Gezintiler Sohbeti' ise Akdeniz kültürü ve kimliği üzerine keyifli olduğu kadar bugüne kadar da hiç denenmemiş türden bir çalışma olacak.
100 kişilik bir tiyatro salonunu da hizmete açacak olan MAYA'da başta BİLSAK ve Tiyatro Stüdyosu olmak üzere pek çok tiyatro topluluğu da oyunlarını seyirci karşısına çıkaracak. Yine TEM yapımın 'Lahana Sarma' adlı çocuk oyunu burada sahnelenecek.
MAYA ayrıca özellikle gösteri sanatlarıyla ilgili kitaplığı, art nouevau piyanosuyla oda müziği dinletilerine uygun fuaye kafesi ile de meraklıları için vazgeçilmez bir mekân olmaya aday. 15 Ekim'de açılacak olan MAYA'ya kayıt için son başvuru tarihi 10 Ekim.
Ayrıntılı bilgi 0212 252 74 52 nolu telefondan ve www.mayasanat.com internet adresinden alınabilir.