Yaratıklar 'büyük' babasını kaybetti

Sinema dünyasından bir yıldız daha kaydı geçen hafta...

LONDRA - Sinema dünyasından bir yıldız daha kaydı geçen hafta... Çoğumuz için tanınan bir isim değildi John Chambers. Ancak onun yarattığı efsanevi kahramanlara yabancı değiliz. 'Uzay Yolu'nun Mr. Spock'ı,
'Maymunlar Gezegeni'nin tüm yaratıkları onun eseri.
25 Ağustos'ta Kaliforniya'da yaşamını yitiren John Chambers, Hollywood'un en ünlü makjözlerinden biriydi. 78 yaşında ölen Chambers, içlerinde sinema tarihinin unutulmaz karakterinden biri Mr. Spocks ve 'Maymunlar Gezegeni'nden Dr. Zailus da olmak üzere birçok ünlü karaktere, yaptığı maske ve makyajlarla 'hayat' verdi.
Amerikan halkının efsanevi yaratıklarından
'Koca Ayak'ın ilk kostümü de çoğu sinema tarihçisine göre Chambers'ın eseriydi. Chicago'da doğan John Chambers, reklam oyunculuğundan, mücevher desinatörlüğüne kadar birçok iş yaptı.
Ancak maskelerin başlangıcı ordu için çalıştığı yıllara dayanıyor. Chambers, savaşta sakat kalmış askerler için kol, bacak, gibi yapay organlar yaparak kendisini şov dünyasına taşıyacak mesleğine ilk adımını attı. 1950'li yıllarda televizyondaki
yaratıklarının basitliği ve makyajların amatörlüğü karşısında hayrete düşen Chambers, şov dünyasında kendine iyi bir gelir kapısı sağlayacağını anladı. NBC kanalına girdi. İlk işi Charlton Heston'ı
'Güzel ve Çirkin'deki canavara çevirmekti.
1960'larda sinemaya kayan Chambers, önceleri kanlı cinayet filmlerinde kullanılan kopmuş vücut parçalarını hazırladı. Daha sonra birçok filmde Marlon Brando için diş, 'A Man Called Horse' filminde Richard Harris için ise çene yaptı.
'Cat Ballou'yla 1965'te Oscar'a değer bulunan Lee Marvin'in filmde kullandığı burun yine ona aitti. Gerilim klasiği 'Jaws' için su üzerinde beliren korkunç kafaları yarattı.
'Maymunlar Gezegeni'nin 1968 yılındaki ilk versiyonu, kuşkusuz John Chambers'ın en büyük başarısıydı. Bu film Chambers'ın bir onur Oscar'ına değer bulunmasını sağladı.
Kendinden sonrakileri eğitmeyi ihmal etmedi Chambers. Açtığı makyaz ve maske laboratuvarında birçok genci eğitti.
Chambers, Hollywood'un, 'Şöhret Yolu'na el ve ayak izlerini basmasına izin verdiği ilk makjöz oldu.
(The Guardian)