Yarım asırlık arkadaşlığın filmi 'Veda'

Yarım asırlık arkadaşlığın filmi 'Veda'
Yarım asırlık arkadaşlığın filmi 'Veda'

Küçük Mustafa ve arkadaşı Salih

Selanik’te iki neşeli çocuk; 6 yaşındaki Mustafa’yı Fikret Kağan Olcay, Salih’i ise Burç Zenbil canlandırdı. Birdirbir oynamayı reddeden 14 yaşındaki Mustafa Kemal’i Bartunç Akbaba, yanındaki Salih’i Alican Kılıç oynadı. Atatürk’ün (Sinan Tuzcu) başında bekleyen Salih Bozok rolü ise Mustafa Kılıç’a emanet.

İSTANBUL - Mustafa ve Salih’in arkadaşlıkları altı yaşında Selanik’te başlar. Birlikte önce mahalle mektebine sonra Selanik Askeri Rüşdiyesi’ne giderler. Selanik sokaklarında koştururken de, Mustafa Kemal ‘Ben kimsenin önünde eğilmem’ diyerek birdirbir oynamayı redderken de onlar yan yanadır... Mustafa Kemal, paşalığa yükseldiğinde Salih onun yaveri olur. Aynı zamanda cepheye giderken annesini ve kız kardeşini emanet edeceği en yakın arkadaşıdır.
Çocukluğun kaygısız yılları, gençlik idealleri, savaşlar ve derken Cumhuriyet’in kurulması... Mustafa Kemal Atatürk ve Salih Bozok’un dostluğu Atatürk’ün ölümüne kadar sürer. Hatta, Salih Bozok bu ölümü kabullenmeyip 10 Kasım 1938’de intihara teşebbüs eder. Bu ilginç arkadaşlığın hikayesini Atatürk’ü Salih Bozok’un gözünden anlatan ‘Veda’ filmiyle izleyeceğiz. Zülfü Livaneli’nin yönettiği bu iddialı dönem filmi, 26 Şubat’ta gösterime girecek. (Kültür Sanat)