Yarış 'Avatar' ve 'Hurt Locker' arasında

Yarış 'Avatar' ve 'Hurt Locker' arasında
Yarış 'Avatar' ve 'Hurt Locker' arasında
Eski karı koca James Cameron ve Kathrine Bigelow, bu gece kozlarını paylaşacak. Bigelow ödüle uzanırsa, En İyi Yönetmen Oscar'ı alan ilk kadın olacak

İSTANBUL - 82. Oscar ödüllerinin sahiplerini bulmasına saatler kala adaylar hakkında yapılan yorumlar da artıyor. Kodak Theater’da düzenlenecek tören öncesindeki yorumlara göre, bu yıl en iyi film kategorisinde, her zamankinden farklı olarak beş yerine 10 aday olmasına rağmen, yarış iki film arasında geçiyor: James Cameron’ın yüksek bütçeli ‘Avatar’ı ve Cameron’ın eski eşi Kathryn Bigelow’un Irak Savaşı’nı konu edinen ‘Hurt Locker’ı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da en tartışmalı kategori olan en iyi film Oscar’ının favorilerinden ‘Hurt Locker’ın yapımcısının Oscar jürisine gönderdiği “500 milyon dolarlık filmlere değil bizim filmimize oy verin” içerikli mail skandalından sonra, yorumlar ibrenin yavaş yavaş ‘Avatar’a kayabileceğine işaret ediyor. Öte yandan ‘The Hurt Locker’, Oscar’ı alması durumunda, Akademi tarihinde en iyi film Oscar’ını kazanan en düşük bütçeli film olarak geçecek. En iyi film için, az da olsa, Tarantino’nun ‘Soysuzlar Çetesi’nin bir sürpriz yapabileceğini söyleyen sesler de yükseliyor.

Bullock’a şans gülecek gibi
En iyi yönetmen için de Cameron ve Bigelow çekişecek. Akademi tarihinde sadece dört kadının en iyi yönetmen Oscar’ına aday olup hiçbirinin ödül kazanamadığını da hatırlatalım. En iyi erkek oyuncu ödülünün neredeyse tek favorisi ‘Crazy Heart’taki rolüyle ilk Oscar adaylığından neredeyse 40 yıl sonra Jeff Bridges. En yakın rakibi ise ‘Up in the Air’daki performansıyla George Clooney. ‘The Blind Side’daki performansıyla bu yıl bütün ödülleri süpüren Sandra Bullock da En İyi Kadın Oscar’ı için neredeyse tek favori. En yakın rakibi ise Oscar’a en çok aday gösterilen oyuncu unvanının sahibi Meryl Streep.

Tören NTV’de canlı
82. Oscar yarışı, bu gece 23.00’den itibaren NTV’de. Ödül töreni öncesi Yekta Kopan’ın sunacağı ‘Oscar özel’ programında Tuğrul Eryılmaz ve Mehmet Açar yılın öne çıkan adayları yorumlayacak. 01.00’de ekrana gelecek ‘Kırmızı Halı’da ise Modacı Dilek Hanif, Hollywood yıldızlarının kıyafet ve mücevherlerini değerlendirecek. Alec Baldwin ve Steve Martin’in sunduğu yapacağı ödül töreni, saat 03.00’den itibaren NTV’de simultane çeviriyle, CNBC-e’de ise orijinal sesiyle yayınlanacak. (Kültür Sanat)