Yasaklı film TRT ekranlarında!

Atatürk'ün ilk kez yabancı bir aktör tarafından canlandırıldığı ve 40 yıldır yasaklı olan 1970 İngiltere yapımı filmin bir bölümü, TRT Haber'de yayınlandı

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

Atatürk'ün ilk kez yabancı bir aktör tarafından canlandırıldığı ve 40 yıldır yasaklı olan 1970 İngiltere yapımı "Paralı Askerler" adlı filmin bir bölümü yayınlandı. Filmde iki Amerikalı'nın Türklerle birlikte İtilaf Kuvvetleri'ne karşı savaşması anlatılıyor.

TRT'den yapılan açıklamada, 1970 yılı İngiltere yapımı savaş macera filmi ve özgün adı "You Can't Win 'Em All" olan ve Türkçe "Paralı Askerler" adı verilen filmin görüntülerinin ilk kez Gülay Özdem'in sunduğu "10'dan Sonra" programında bugün yayınlandığı bildirildi.

Atatürk'ü Patrick Magee'nin canlandırdığı filmin görüntülerini ilk kez TRT ekranlarında izleyenler arasında "10'dan Sonra" programının canlı yayın stüdyo konuğu olan ve filmde "Yüzbaşı Enver" rolünü oynayan Salih Güney'in bulunduğu vurgulanan açıklamada, Güney'in 40 yıldır yasaklı olan filmi görünce şaşkınlığını gizleyemediği ve duygusal anlar yaşadığı kaydedildi.

Açıklamada, filmin diğer oyuncusu Fikret Hakan'ın da programa telefonla bağlandığı ve yasaklı filmi ilk kez ekranda görmekten mutlu olduğunu dile getirdiği belirtilen açıklamada, "Paralı Askerler" filmini İngiltere'de tesadüfen bulan sinema yazarı Ali Murat Güven'in de filmi keşfetme hikayesini "10'dan Sonra" programında anlattığı bildirildi.

FİLM HAKKINDA
İngiltere yapımı savaş, macera türündeki "Paralı Askerler" (You Can't Win 'Em All) adlı film, bazı Türk oyuncuların da katkısıyla Türkiye'de çekilmiş olmasına rağmen yasaklandığı için Türkiye'de gösterilemedi.

1936-1980 yılları arasında yaşamış olan Peter Collinson'un yönettiği, 1922-2000 yılları arasında yaşayan Leo Gordon'un senaryosunu yazdığı filmin konusu, Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye'de geçiyor.

Filmin başlıca rollerini Hollywood'un iki ünlü oyuncusu Tony Curtis ve Charles Bronson'un yanı sıra Fransız Michele Mercier paylaşıyor. Fikret Hakan ve Salih Güney'in de rol aldığı filmin diğer Türk oyuncuları arasında Erol Keskin, Yüksel Gözen, Bülent Gültekin, Mümtaz Alpaslan, Suna Keskin ve Kayhan Yıldızoğlu da bulunuyor.

Çekimleri tamamıyla Türkiye'de gerçekleştirilen filmde, "Josh" ve "Adam' adında iki paralı askerin silah satmak amacıyla Anadolu'ya gelmesini daha sonra Kurtuluş Savaşı'na Türkler'in yanında katılmasını, milis güçler ve Kuvayı Milliye arasındaki ilişkileri anlatılıyor. (aa)