Yaşam satılık değil

15 Ağustos akşamı Boğaz Köprüsü'nden atlayarak yaşamına son veren Yavuz Çetin'in ikinci albümü...
Haber: DENİZ DURUKAN / Arşivi

İSTANBUL - 15 Ağustos akşamı Boğaz Köprüsü'nden atlayarak yaşamına son veren Yavuz Çetin'in ikinci albümü 'Satılık' henüz yayımlanmadı. İlk albümü 'İlk', Stop Prodüksiyon'dan çıkan Çetin, Türkiye'nin en
iyi gitar virtüözlerinden biriydi. Kıraç, Göksel, MFÖ, Bulutsuzluk Özlemi, Turgut Berkes gibi birçok isme gitarıyla eşlik eden Çetin, 'Satılık' için TMC Müzik'le anlaşmıştı.
TMC Müzik'in yapımcısı Mustafa Karahan'la yaptığım görüşmede 'Satılık'ı piyasaya çıkarma konusunda tereddütleri olduğunu fark ettim. Çetin'in iyi bir dostu da olan Karahan, onun ölümünden çok etkilenmişti. Albümü yayımladığı takdirde kamuoyunun kendisini ticari kaygı peşinde koşan biri olarak algılamasından korkuyordu.
Belki de son arzusuydu
Bir ara albümü kısıtlı sayıda basıp, yalnızca Çetin'in arkadaşlarına armağan etmeyi düşünmüş. Karahan'ın bu fikrini duyanlar umulmadık bir tepki göstermişler. Çünkü Çetin'in belki de son isteklerinden biri, bu albümün dinleyiciye ulaşmasıydı. Arkadaşları bunun yapılmamasının ona haksızlık olacağını düşünmüş.
Karahan şu anda Çetin'in dostlarına, ailesine ulaşarak bu konuda ortak bir karar almaya çalışıyor. Onların kararına göre hareket edeceğini söyleyen Karahan, Çetin'i incitecek şeylerden kaçınıyor. Yine de, albümün büyük olasılıkla eylül ortalarına doğru çıkacağını müjdeliyor.
Karahan, Çetin'i ilk olarak Kıraç'ın 'Deli Düş' ve 'Bir Garip Aşk Bestesi' adlı çalışmasından tanımış. Yine Kıraç'ın önerisi üzerine 2000 yılının Mart'ında çalışmalarını kendisine getiren Çetin'le görüşmüş ve anlaşmayı yapmışlar. Cengiz Köroğlu'nun stüdyosunda kayıtları yapılan 'Satılık', Yavuz Çetin'in aşırı titizliği nedeniyle bugüne kadar yayımlanamamış.
Master'ı ve mix kayıtları birkaç kez yapılan albümün CD kayıtları için iki kez de İsviçre'ye gidilmiş. Her seferinde Çetin'in içine sinmeyen küçük ayrıntılar için tekrar stüdyoya girilmiş. Albüm Çetin'in ölümünden kısa bir süre önce tamamlanmış.
Mix ve ses mühendisliğini Mine Erkaya'nın yaptığı bu albümde; basta Sunay Özgür,
İsmail Soyberk, Oya Akkaya, Demirhan Baylan, Hammond'da İlke Hatipoğlu, davulda Cengiz Tuncer, Turgut Alp Bekoğlu, perküsyonda Engin Gürkey, elektrik, akustik ve bas gitarda Yavuz Çetin çalmış.
Toplam 10 şarkının yer aldığı 'Satılık', 60'ların sonuyla 70'lerin başında yapılan rock sound'una sahip. Zaten 1992 yılında kurduğu 'Blue Blues Band' adlı grubuyla bu dönemdeki parçaların cover'ını yapan Çetin'in, solo çalışması da o dönemin izlerini taşıyor. Özellikle Jimi Hendrix'in gitar çalma tekniğini yoğun olarak hissediyoruz.
Büyülü ve hüzünlü bir atmosfer
Albümün en dikkat çekici parçası 'Yaşamak
İstemem'le Çetin bizi büyülü, ama bir o kadar da hüzünlü dünyasına doğru çekiyor. Şarkılarıyla mağarasının derinliklerinden dikenli güller uzatarak, içindeki zehri kusuyor. 'Kurtar Beni' adlı şarkısındaysa
"Gördüklerim gerçek mi, inanmak zor" derken umutsuzluğunu haykırarak, bir anlamda kurtuluşu bekliyor.
Yaşamında kimseyi incitmeyen, ama incinmeye müsait olan Çetin, geri dönüş yolunu bir türlü bulamamış, içine akıttığı gözyaşlarını şarkılarla bize geri yollamış. Dinlediğim şarkılarda yaşadığı bu cehennemden, kafasında yarattığı cennete doğru gitmeyi arzuladığı anlaşılıyor. O arzuladığı dünyaya giderken, biz de kendi sırça fanuslarımızda azala azala yaşamayı sürdürüyoruz.
Soruların cevapları, şarkılarda saklı
Eğer Yavuz Çetin ölmeseydi, önümüzdeki günlerde çıkacak olan 'Satılık' albümü için
onunla röportaj yapmayı planlıyordum. Şarkı sözlerini elime aldığımda, kafamda ona sormak üzere belirlediğim soruların büyük kısmına zaten yanıt vermiş olduğunu gördüm. Bunun üzerine sormayı düşündüğüm soruları yönelttim, Çetin'de şarkılarıyla bana cevap verdi:
Bir şarkında 'Yaşamak İstemem' diyorsun, neden?
Bana öğretilen her şey, bana önerilen her şey, bana dayatılan yaşantı, yarattığınız sistemler, kullandığımız yöntemler, işe yaramaz bir çöplük...
Herkes böyle düşünmüyor ama...
Belki de terslik bende. Yapamadım bu düzende, kaçacak delik arar oldum, sürüngenler şehrinde.
Kendini hiçbir yere ait hissetmiyor musun?
Bir yabancıyım ben artık her şeye. Korku
içinde geçiyor şimdi hayatım.
Nedir seni korkutan?
Eğitilmiş köpekler. Doymak bilmez maymunlar... Birden kesiliverse bu sıkıntı, bu çile. Cehennem dönüverse cennete.
Dünya sahiden bir oyuncak mı? Biz de senin şarkındaki gibi oyun oynayan çocuklar mıyız?
Oyuncak dünya. Hepimiz çocuklarız aslında. Kimisi askercilik oynar, kimi hırsız polis oynar, kimisi evcilik oyunu oynar. Ben de müzisyeni oynarım şimdi. Bu oyun çok kolay, sen de oyna. Kır ve dök, yap ve boz. Yeniden başla.
Oyun kolay da, ya oyuna gelmeyen yaramaz çocuklar ne olacak?
Onlar hep oyunbozan olurlar. Durmadan üzdüler diğer çocukları. Hep bozuldu oyunun kuralları. Bazı çocuklar hiç uslanmazlar
Bir erkek ne arar aşkta, ya da hayatta?
Biraz şefkat, biraz tutku, hepsi bu
Peki buldun mu?
Aşk denen duyguyu yeniden keşfettim. Sadece onun aşkı avutur beni, unutturur bütün dertlerimi.
Ya arkadaşlıklar...
Arkadaşlıklar hep sıkıntılı. Dostluklar donmuş.
İlişkiler...
Bir gün gelir herkes kendi yoluna gider. Her şey nasıl başladıysa öyle gider.
'Herkesin derdi ayrı, herkesin derdi aynı' diyorsun. Ya derdi olmayanlar...
Kimisi beş kuruşun derdine düşmüş, kimisinin keyfi yerinde. Platin saçlı karıların altında Grand Cherokee, Etiler ve Boğaz hattı civarında gezer tozarlar. Senin de bir derdin var mı diye bir de ona sormak lazım.
Son arzun...
Yaşamak istemem artık aranızda!
YAŞAMAK İSTEMEM
Bana öğretilen her şey
Bana önerilen her şey
Bana dayatılan yaşantı
İşe yaramaz bir çöplük

Yarattığınız sistemler
Kullandığımız yöntemler
Yaşamak istemem aranızda

Belki de terslik bende
Yapamadım bu düzende
Kaçacak delik arar oldum
Sürüngenler şehrinde

Eğitilmiş köpekler
Doymak bilmez maymunlar,
Yaşamak istemem artık aranızda

Benden bir ruhsuz yaratmayı nasıl başardınız
Benden bir hissiz yaratmayı nasıl başardınız
Benden bir uyumsuz yaratmayı nasıl başardınız
Benden sizden biri yaratmayı nasıl başardınız

Yaşamak istemem artık aranızda.

'Satılık' albümünden 'Yaşamak İstemem' adlı şarkısı
Söz ve müzik: Yavuz Çetin