Yaşar Kemal heykeli kurtuldu!

Yaşar Kemal heykeli kurtuldu!
Yaşar Kemal heykeli kurtuldu!
Yaşar Kemal'in Yenikapı'daki inşaat alanında kalmış heykeli nihayet yazara ve esere yakışır bir yere taşınıyor. Geçen yıl Radikal'de gündeme getirilen meselenin çözüldüğünü dün, heykeltraş Metin Yurdanur CNN Türk'te duyurdu.

Yenikapı’da inşaat alanında kalan Yaşar Kemal heykeli, taşınıyor. Bir yıl önce Radikal’de yazar Atilla Birkiye’nin gündeme getirdiği, heykelin inşaat alanındaki yakışıksız hali düzeltilecek. Konu, Yaşar Kemal’in ölümü üzerine yeniden gündeme gelmiş, edebiyat dünyasının tepkisini çekmişti. Dün CNN Türk’te Pınar Çıtak’ın yaptığı haberde konuşan heykeltraş Metin Yurdanur, eserin taşınması için belediyenin kendisiyle temasa geçtiğini açıkladı. Yaşar Kemal heykelini yapan sanatçı Yurdanur, kendisine heykelin Mrt ayı içinde taşınacağının söylendiğini aktardı.

Yaşar Kemal heykeli  1994 yılında yapılmış, açılışına dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Fikri Sağlar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve bizzat Yaşar Kemal de katılmıştı. 1994’ten bu yana aynı yerde duran heykel, sonra Avrasya Tüneli inşaatının ortasında kaldı. Son birkaç yıldır çevresinde inşaat malzemeleri, kamyonlar ve vinçlerle çevrili vaziyette duruyordu. Bu halini Radikal’de yayımlanan yazılarıyla Atilla Birkiye gündeme getirmiş, ama Belediye’den her hangi bir yanıt gelmemişti.

Dün CNN Türk’e konuşan Metin Yurdanur, hem tünel inşaatını yürüten şirketle hem de Park ve Bahçeler Müdürülüğü ile görüştüğünü kendisine üç farklı yer önerildiğini, deniz kıyısında yaya trafiğine açık bir noktayı seçtiklerini söyledi.

“Heykel hafriyatların arasında duruyor, hiç kimseyi yaklaştırmıyorlar. Ben de gittim eşimle kızlarımla beraber. Sokmadılar beni oraya. Çeşitli yerleri araştırdıktan sonra birilerine ulaştık. Meğer Avrasya Tüneli İnşaatıymış onlar da panik halinden heykelin sahibini arıyorlarmış” diyen Yurdanur önerilen üç yerden birini seçtiklerini anlattı: Heykel için bana üç alternatif sundular. Ben bunların içinden en uygun olanı seçtim. Ve öyle sanıyorum ki 20 gün içinden bu heykeli taşıyacaklar. Deniz kıyısında olacak yeni bir çevre düzenlemesi olacak insanların yaya trafiğinin en yoğun olan yerini tercih ettim ben. İyi niyetli bir yaklaşım bu öyle düşünüyorum. Olumsuz olan Yaşar Kemal heykelinin bir yıla yakın zamandır hafriyatların arasında kalması.”

Heykel inşat alanından çıkartılıp yüzü denize dönük olarak sahile yerleştirilecek. Vinçle taşınacak heykele yeni bir kaide yapılacak.

Yaşar Kemal İstanbul'da sürgünde