Yaşar Kemal'in ilk şiir kitabı

Yaşar Kemal'in çok az bilinen ilk edebi eserleri, 1940'larda yazdığı şiirleri kitaplaştı. 'Bugünlerde Bahar İndi', ekim ayında yayımlanacak

İSTANBUL - Türk edebiyatının en büyük romancılarından biri olarak bilinen Yaşar Kemal de, pek çok başka yazar gibi edebiyata şiirle başlamış. Yazarın, daha delikanlılık döneminde, Adana ’da yayımlanan dergilerde çıkan şiirleri pek bilinmezdi. Şimdi, çoğu 40’larda yayımlanmış bu şiirler bir kitapta toplanıyor. Yapı Kredi’den çıkacak ‘Bugünlerde Bahar İndi’, dünya çapında bir yazarın ilk şiir kitabı olma özelliğini de taşıyor.
Yaşar Kemal’in ilk şiirleri 1940’ta daha 14 yaşındayken yayımlanmaya başlamış. Adana Halkevi’nin dergisi olan Görüşler ve Çığ dergilerinde yayımlanan bu ilk şiirleri diğerleri takip etmiş ve 1945’e kadar Yaşar Kemal şiire yoğunlaşmış. İlk öyküsü ‘Pis Hikaye’yi 1946’da yayımlayan Yaşar Kemal ardından öykü ve romana yoğunlaştı.
Ama şiir asla bitmedi. İnce Memed gibi dev romanlarını yayımladığı 1950’lerde de 60 ve 70’li yıllarda da yayımlanan pek çok şiiri var. Sonuncusu 1973’te yayımlanan şiirler vaktiyle Kovan, Ülkü, Toprak, Küçük Dergi, Çığ, Görüşler adlı dergilerde ve Vatan ve Akşam gazetelerinde yayımlanmış. Kitapta, daha önce hiç yayımlanmamış şiirler ve Yaşar Kemal’in yine delikanlılık çağında yazdığı Irgatlık Anıları adlı şiirsel metin de yer alıyor.

Âşık Kemal’in ilk ürünleri
Kitaba önsöz yazan eleştirmen Güven Turan, Yaşar Kemal şiirleriyle karşılaşmasını şöyle anlatıyor: “Bunlar, zamanının iyi şairlerinin iyi şiirleriyle rahat rahat yanyana gelebilecek şiirlerdi. Ne bir sözcük sarkıyordu ne bir yavanlık vardı. Sağlam şiirlerdi bunlar. Ama yaşını hatırlayınca, şiire yaşından da olgun bir giriş yapmış olduğunu kabullendim.” Güven Turan’a göre halk şiiri kaynaklı bir sesi olan bu şiirler, Yaşar Kemal’in bütün yazı hayatında etkili olan ‘Âşık Kemal’in ilk ürünleri olarak da değerlendirilebilir. (Kültür Sanat )

K A P I
Bugünlerde bahar indi Çukurova’nın düzüne
Donandı ağaçlar
Donandı dünya
Donandı yeşilinden alından
Sarısından
Donandı delicesine
Bir ışık fışkırır topraktan yağmur gibi
Bir güneş doldurur ortalığı
Bire canım
Tüter
Açıldı apaydınlık terütaze
Devedikeni çiçekleri koskocaman
Mosmor açıldı
Nennilendi dağlar
Çiçeğinden kuşundan böceğinden suyundan
Kokusundan
Nennilendi
Bugünlerde bahar indi Çukurova’nın düzüne
Bir bulut ağdı düzden yukarı
Bir yanı sırma
Bir yanı pamuk aklığında
Bir yanı billur
Bir bulut ağdı doludizgin
Bir toprak var sürülmüş
Rahat
Sürülmüş kapkara
(...)


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  İstanbul

  ,

  sanat