Yaşasın süper kadın

İnsanoğlunun güzelliğe ve güce her zaman ilgisi olmuştur. Bu iki unsur, Hollywood' un yeni gözağrısı 'Final Fantasy:

İSTANBUL - İnsanoğlunun güzelliğe ve güce her zaman ilgisi olmuştur. Bu iki unsur, Hollywood' un yeni gözağrısı 'Final Fantasy: The Spirits Within' adlı uzun metrajlı aksiyon filmiyle doyum noktasına ulaşmış gibi gözüküyor. Yalnız küçük bir hatırlatma; filmin kahramanı Aki Ross gerçeğe olan benzerliğiyle insanı şaşırtan bir bilgisayar
animasyon ürünü, tıpkı filmin diğer karakterleri gibi...
Amerika'da bu yaz gösterime girecek olan 'Final Fantasy' (Son Fantezi) Türkiye'de önümüzdeki sezon izlenebilecek. Yaklaşık 150 milyon dolara mal olacağı tahmin edilen Amerika-Japonya ortak yapımı filmin karakterlerini Alec Baldwin, James Woods ve Ming-Na gibi ünlüler seslendirmiş. Tamamıyla bilgisayar teknolojileriyle kotarılmış olsa da 'Final Fantasy', sinema tarihinin 'Bağımsızlık Günü', 'Üçüncü Türle Yakın İlişkiler', 'Fakülte' ve 'Avcı' serisi gibi birçok klasik bilimkurgu filmine benzer bir konuyu işliyor; dünyayı istila eden uzaylılar... Bir bilim adamı olan Aki Ross, deprem yerine dönmüş olan dünyayı hayalet yaratıkların istilasından kurtarmak için son kez harekete geçer. Bu binlerce askerin de katılacağı büyük bir savaş olacaktır...
Hayallerin kadını
Tuhaf yaratıkları günlük hayatın bir parçası gibi sunabilen teknoloji şimdi bilimkurgu filmlerinde gerçeğinden ayırt edilemeyen insan görünümlü animasyon karakterler için kullanılıyor. 'Tomb Raider', Lara Croft adlı 'siber dilber'in Angelina Jolie tarafından hayata kazandırılmış haliydi. Aki Ross ise her ne kadar gümüşi kıyafeti ve uzun, düz siyah saçlarıyla Jolie'yi aratmayan bir güzelliğe sahip olsa da aslında tamamen bilgisayar ürünü.
Bu olgu başta filmin yaratıcıları olmak üzere birçok kişinin aklına aynı soruyu getiriyor: "Acaba ileride gerçek
oyuncuların pabucu dama mı atılacak?" Belki de Tom Cruise vücudunun telif haklarını satıp, emekliliğini rahat içinde geçirecek. Kim bilir? Yapımcı Chris Lee, izleyicilerin
'Final Fantasy'i büyük ekranda gösterilen bir bilgisayar oyunundan ziyade bir film olarak algılamalarını istiyor. Çünkü seyirciye üzerinde çok çalışılmış yeni bir sinema dili sunduklarından şüphesi yok.
Final Fantasy'nin yönetmeni Hironobi Sakaguchi, hayallerin kadını Ross'un gerçek
oyuncularla normal filmlerde rol almasını amaçlarken, Hollywood Sinema Sanatçıları Derneği Sözcüsü Greg Kritzman, insanlara duyulan ihtiyacın azalmayacağını vurguluyor.
'Final Fantasy'nin bir ilki temsil etiği için önemli olduğunu belirten Kritzman, karakterleri gerçek oyuncuların seslendirmesinin bile insan faktörünün vazgeçilmezliğini kantıladığı görüşünde.
'Final Fantasy'den birkaç detay vermek gerekirse; Ross'un saçları bir insan saçının yarısı sıklığında, böylelikle, bilgisayar teknolojilerinin yardımıyla 60 bin adet telin bağımsız hareketi gözlemlenebiliyor. Ayrıca 'Final Fantasy' her ne kadar doğallıktan uzak gibi görünse de filmde, doğada bulunan canlılardan da yararlanılmış. Örneğin, filmdeki şeffaf uzaylı yaratıklar, Filipinler yakınlarındaki Mindanao çukurunda gerçekleşen fauna oluşumlarından esinlenilerek yaratılmış. (Kültür Sanat)