Yavuz Bingöl: Onlar solcuysa ben Castro'yum

Yavuz Bingöl: Onlar solcuysa ben Castro'yum
Yavuz Bingöl: Onlar solcuysa ben Castro'yum
Kısa süre önce evlenen ancak hemen Aşk Zamanı dizisinin setine dönen Yavuz Bingöl, kendisine yönelik siyasi eleştirileri 90'lı yıllarda yaşananları anlatarak yanıtladı.

RADİKAL - Yavuz Bingöl'den yine çok tartışılacak açıklamalar geldi. Milliyet gazetesinden Ali Eyüboğlu'na konuşan Bingöl, "90’lı yılların karanlık günlerinde sokak ortalarında faili meçhuller varken gazeteler bombalanırken, Sapanca-Adapazarı- İstanbul üçgeninde insanlar infaz edilirken, milyon dolarlarla bazı gazetelerde genel yayın yönetmenliği yapanlar, Kürt sorunuyla ilgili tek satır yazmazken alanlardaydım ve barış adına onlarca konser verdim. Hatta Samsun konserindeki konuşmam nedeniyle DGM’de yargılandım. bugün bu arkadaşlar marjinal kanallarda solcu olarak geçiniyorsa ben de Fidel Castro’yum" dedi.

Bugün son bölümü yayınlanarak 9. bölümde sona erdirilecek dizisi Aşk Zamanı'nın setinde konuşan Bingöl'ün açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’la samimiyetin nedeniyle belli bir kesim cephe almış durumda size. ATV ve TRT dışındaki kanalların bir dışlaması söz konusu mu sizi?

Hayır... Örneğin şu anda dizimizin reytinglerinin çok iyi olmaması nedeniyle son bir ayda 3-4 yapımcı ve kanaldan teklif aldım. Aynı zamanda isteseydim başka şeyler de olurdu, ama ben kendimi bilen bir insanım. Bu süreci profesyonel anlamda çok iyi yönetemediğimi düşünenler olabilir, ama vicdanen baş başa kalma, dostumu düşmanımı tanıma, susmaktaki soyluluk adına doğru bir davranış içinde olduğumu düşünüyorum. En azından bu süreçle ilgili.

Yavuz Bingöl şarkıcılık ve dizi oyunculuğunun yanı sıra filmlerde de rol alan bir yıldız. Ufukta var mı yeni film projesi?

İki tane kendi projem var. Biri dram, biri komedi. Ekim sonu kasım başı gibi belki komediye ‘Motor’ diyeceğiz. Gençlik yıllarında kurduğum düğün orkestram vardı.
O dönemde yaşadığımız komik şeyleri yazdım, onu film yapacağız. Bir de annemin dikiş makinesinden yola çıkarak yazdığım ‘Makas’ adında bir hikayem var. Ona da şubat ayında bir haftalık set koyup kış sahnelerini çekeceğiz. Temmuzda da kalanına devam edeceğiz.

Yavuz Bingöl adına açtığınız okul nasıl gidiyor?

Açılışını yaptık, kızım var başında, ama ben işlerimden fırsat bulup ilgilenmeden öğrenci sayısı çoğalmayacak gibi… İnsanlar beni görmek istiyor; derste, sınıfta…

‘TAYYİP BEY’E SAYGIM SONSUZ’

Cumhurbaşkanı’yla samimiyetin belli çevreler tarafından acayip eleştirildi. İnfaz bile ettiler seni diyebiliriz. Birincisi bu işlerini olumlu ya da olumsuz yönde etkiledi mi?

Önce onu söyleyeyim; ben bir gece yatıp Sabah Ak Partili kalkmış değilim. Bütün Cumhurbaşkanları nezdinde söylüyorum benim o makama saygım var. Ayrıca Sayın Tayyip Bey’in de siyasi kariyerine saygım sonsuz.
Bir röportajda söylediğim şey bilerek, isteyerek art niyetli şekilde kullanıldı. Öyle anlaşıldı. İnsan hata yaptığı zaman geçerli olan nedir? Özür değil midir? İlk gün yanlış anlaşıldığım için özür dilememe rağmen, bu linç kültürüne devam ettiler. Benim bu konuda vicdanım çok rahat. Siyasi röportaj olarak ilki değildi bu. Daha önce de Ak Parti’nin icraatlerine ilişkin beğendiğim ve beğenmediğim yönlerini anlattığım birçok röportaj vardı. Nedense bundaki bir cümleyi farklı bir noktaya çektiler. Ama insanların çoğu benim ne demek istediğimi biliyor Allah’tan.
Özellikle Gezi’den sonra toplumun siyah-beyaz diye ikiye ayrılmasından çok rahatsız olduğum için o röportajı vermiştim. Deyim yerindeyse gri bölgedeki insanların yaşama hakkı, fikir beyan etme hakkı yok mu? diye düşüncelerimi anlatmıştım. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı’yla ilk kez de bir araya gelmedim. Barış Süreci’nde birçok kez görüştük. Öykü de ben de bu konuda özellikle ailem, kız kardeşim, annem ve kızım çok üzüldüğü için artık bir şey söylemek istemiyorum. Ne demek istediğimi bildikleri halde bu şekilde ağır hakaretler, tehditler ve küfürler ettikleri için gönlüm kırıldı.
Bu ülkede 30 yıla yakındır müzik yapıyorum. Binin üzerinde konser verdim. Barışın ve kardeşliğin altını çizmediğim tek konserim yoktur. Beni en çok üzen, dost diye düşündüğüm insanların ve ailemden birkaç ferdin beni yalnız bırakmaları.
Oysa barış, kardeşlik ve dayanışma adına yaptığım onlarca güzel şey var, onların dillendirilmesini isterdim. Belki bu da iyi oldu bu süreçte gerçekleri görmem adına.
90’lı yılların karanlık günlerinde sokak ortalarında faili meçhuller varken gazeteler bombalanırken, Sapanca - Adapazarı - İstanbul üçgeninde insanlar infaz edilirken, milyon dolarlarla bazı gazetelerde genel yayın yönetmenliği yapanlar, Kürt sorunuyla ilgili tek satır yazmazken alanlardaydım ve barış adına onlarca konser verdim. Hatta Samsun konserindeki konuşmam nedeniyle DGM’de yargılandım. bugün bu arkadaşlar marjinal kanallarda solcu olarak geçiniyorsa ben de Fidel Castro’yum.  http://www.radikal.com.tr/142411214241125

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Castro - nestorm

  Heee, DGM de yargılanmış ve hatta ağır işkenceler görmüş, bir gözü kör olmuş, cinsel organından elektrik vermişler, falakaya yatırmışlar ve hatta 2 yıl filan tutklu kalmış. Dalga mı geçiyor ne yapıyor? DGM de yargılanmışmış. Ülkenin tüm gençleri neredeyse DGM ye gitti bu ülkede yahu. Gören de arkadaş İsveç'ta yaşıyor ve yargılandı sanacak. :)

  Solun adını kirletme! - makul

  Yavuz Bingöl'ün anlamadığı ama yüksek ihtimal anlamamazlıktan gelen şey şu: Kendisinin de DGM tarafından kovuşturulduğu günlerde, adına DGM denen engizisyon cübbelerince sol ya da solumsu görülen her şeye yal bulmuşçasına saldırılıyordu. Arada Yavuz Bingöl'de kaynamıştır. Önemli olan, şu an olduğu gibi, zorbanın zorbalığının tüm insanlığı ayaklar altına almaya çekinmediği şu günlerde ne olduğunuz. Siz değil misiniz en büyük zorbanın Saray sanatçısı haline gelmiş olan? Berkin Elvan bir çocuktu ve vahşi bir hazla öldürülen bu çocuk için, efendinize, çıkar ve gelecek gördüğünüz kişiye yaranmak için söylediğiniz o iğrenç şeyleri ucuz solumsu tekerlemeleriniz unutturamaz. Hafıza dene bir şey sayın var, herkes zannettiğiniz kadar aptal ve idare edilebilir değil sayın Bingöl!

  tebrikler.. - dulas

  tabiki kimse Yavuz bingöl ün solculuğunu tartışmıyor!... problem solcu olmakta değil insanlara sırtını dönemkte anlamak istemediği bu herhalde.. herkes tecihini yaşar ve tercih bir kaybediştir ne diyelim değil mi?

  o - user403110

  herşeyi kenara bırakın, çocuğu öldürülmüş bi anayı yuhalatan birini "anlıyorum" diyen "bişeye" bu kadar yer vermenizi ayıplıyorum radikal.

  Castro değil Castrol! - guru

  Yavuz Bingöl ne kadar solcu olduğunu gösterdi. Şu anda AK'nin MHP'ye açtığı Türkeş gediği gibi, o da Erdoğan'ın demokrat sanatçı camiasına açtığı gedik olarak hayatına devam ediyor. AKP tezgahtar zihniyetli bir parti olduğu için, tek bir gedik bile hem sarayın hem profesörün söylemlerine dayanak olur. Aynen Sümeyye Erdoğan meselesinin profesörü kürsüde köpürtmesi gibi. Erdoğan'ı yağlayan Yavuz Bingöl Castro ile , ey editör reklam olmasın ama, "Castrol Motor Yağı" nı karıştırmış.