Yayımlama özgürlüğü için İstanbul'da

İSTANBUL - Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (IPA) Yayımlama Özgürlüğü Ödülü, bu yıl Türkiye’de verilecek. Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı ödül töreni, 29. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı kapsamında 2 Kasım’da TÜYAP Beylikdüzü Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.
Dünyanın herhangi bir yerinde yayımlama özgürlüğünün savunulması ve teşvik edilmesi bağlamında önemli katkılarda bulunmuş bir kişi ya da kurumu onurlandırmak üzere verilen ödül IPA Yayımlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Bjorn Smith-Simonsen’in yaptığı açıklamaya göre, sansürün yeni biçimler alması ve yayımlama özgürlüğünün dünyanın her yerinde saldırıya maruz kalması nedeniyle 2005’ten itibaren yeniden verilmeye başlandı.
Ödül önceki yıllarda İran’dan Shalah Lahiji, Zimbabve’den Trevor N’cube, Türkiye’den Ragıp Zarakolu, Tunus’tan Sihem Bensedrine, Neziha Rjiba ve Mohammed Talbi gibi yayıncılara verilmişti. Anna Politkovskaya ve Hrant Dink ise ölümlerinden sonra özel ödül sahibi olmuşlardı. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin de üyesi olduğu IPA’nın 53 ülkeden 65 birlik üyesi bulunuyor. www.intirnationalpublishers.org (Kültür Sanat)