Yayıncı bayram yaptı

İstanbul'da dün sona eren TÜYAP Kitap Fuarı, önceki yıla oranla iki katına çıkan ziyaretçi sayısıyla yayıncıların yüzünü güldürdü. Bu yıl ilk defa yapılan çocuk etkinliklerinin de katkısıyla yaklaşık 300 bin kişinin gezdiği fuarda kitap satışları tatmin ediciydi.
Haber: BURCU AKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - TÜYAP 23. İstanbul Kitap Fuarı, yayıncıyı da okuru da memnun etti. 31 Ekim Pazar günü sona eren fuara yaklaşık 400 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katıldı. TÜYAP tarafından açıklanan rakama göre fuar, günde ortalama 30 bin ziyaretçi çekti. Bu yıl ilk defa yapılan çocuk etkinlikleri yoğun ilgi görürken, 400'ün üzerinde yazar imza günü gerçekleştirdi. Katılımcı sayısı bu yıl, bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artmıştı. Katılımcıların ortak kanısı fuara gelen okur profilindeki çeşitliliğin arttığı yönünde. Yayıncılar, TÜYAP Kitap Fuarı'nın artık yerini bulduğunu ve okuyucunun Beylikdüzü'ne ayağının alıştığı görüşünde.
TÜYAP A.Ş. Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, ramazan ayına rağmen gösterilen ilgiden memnun. Kavukçuoğlu, ilköğretim öğrencilerinin ziyaretleri ve toplu ziyaretçilerle birlikte ziyaretçi sayısının 300 bini aştığını ifade etti. "Bu, tabii çok mutluluk verici bir sayı. Özellikle genç kitapseverlerin fuara gelmesi, geleceğe olan umutlarımızı bir kez daha yeşertti" dedi.
23. İstanbul Kitap Fuarı'nın son günü, indirim oranını yüzde 50'ye kadar çeken yayıncıların büyük çoğunluğu satışlardan memnun kaldı.
'Buraya gelen herkes kitap alıyor'
Yıldıran Bozkurt (Kelebek)
Bu yıl fuar bizim açımızdan beklediğimizden iyi geçti. Fuar, Beylikdüzü'ne taşındıktan sonra bu yıl ilk defa geldik. Fuara ilgi ve satışlar beklentimizin çok üstündeydi. Bizim açımızdan iki türlü okuyucu vardı. Çocukların ilgisi oldukça fazlaydı. Dolayısıyla çocuk kitaplarımız daha çok satıldı. Anneler, babalar da çocuklarıyla gelince, diğer farklı türden kitaplarda da bir hayli satış oldu. Yani çocuğuna kitap alan veli kendine de kitap aldı. Kitaplarımızda ortalama yüzde 25-30 indirim yaptık.

Özcan Sapan (Çivi)
Bu seneki TÜYAP Kitap Fuarı'nı Taksim'deki ve başka yerlerdeki fuarlarla mukayese edersek, durumun çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Buraya gelen herkes, kitap alıyor. Diğer fuarlarda dolaşmaya gelen daha fazlaydı. TÜYAP Kitap Fuarı, Türkiye'nin en büyük ve başarılı fuarı olarak bence yerini buldu. Benim gözlemlerime göre üç çeşit okuyucu vardı fuarda. Fuardan fuara kitap alan, imza-söyleşi için gelen ve bütün kitapları bir arada görmek isteyen, yayıneviyle tanışmak isteyen okuyucu. Kitaplarımızda yüzde 30 indirim yaptık. En çok araştırma-inceleme dizisi ve 'aykırı edebiyat' dizisi satıldı.

Şenol Keçeci (Çitlembik)
Çitlembik Yayınları olarak en iyi fuarımız buydu. Dört yıldır katılıyoruz. Bu bizim kitaplarımızın adedinin artmasıyla da ilgili. Daha çok çocuk kitapları ve kültür kitapları sattık. Ancak ramazan fuarı kötü etkiledi. Fuara gelen ziyaretçi iftar nedeniyle saat dörtte ayrıldı, bu da o saatlerin durgun geçmesine sebep oldu.

Osman Akınhay (Agora)
Bence fuara gelen üniversite öğrencisi ve iyi okur sayısı çok azdı. Bu da fuar alanının merkezlere uzaklığı ve internet gibi sebeplerle açıklanabilir. Ziyaretçiler arasında kitapları hakkıyla inceleyenlerin sayısı da azdı.

Füsun Taş (İthaki)
Fuardan çok memnun ayrılıyoruz. Okuyucunun ilgisi çok yoğundu, bu satışa da yansıdı. Konuk yazarımız Robert Jordan büyük ilgiyle karşılaştı. Standımızdaki her kitap türü kendi kitlesini buldu. Yazar etkinliklerimize ve fantastik kurgu edebiyatı üzerine düzenlediğimiz konferansa katılımdan çok memnunuz. Bence TÜYAP Kitap Fuarı, salt satış amaçlı bir yer değil, bir kültür etkinliği.

Mine Sarıkaya (Can)
Bu yıl standımızın içi de dışıda kalabalıktı. Satışlarımız çok iyiydi. Kitaplarımızda yüzde 20 indirim yaptık. Ayrıca geçen seneki fuarda okurların bize sunduğu önerileri bu yıl değerlendirerek, kitap satışlarımızda taksit de yaptık.