Yaz başka güzel caz başka

Esma Sultan Yalısı'ndaki geleneksel törenle
açılan 8. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'ne 200'e yakın yerli ve yabancı müzisyenle 28 grup katılıyor. Nick Cave ve PJ Harvey'in yer aldığı şölende, Sting, Big Bad Voodoo Daddy, Elefteria Arvanitaki ve Dianne Reeves gibi şöhretler İstanbullu
cazseverlerin karşısına çıkacak.

İSTANBUL - Ortaköy'ün çatısız, çıplak pencereli ve tarihi Esma Sultan Yalısı'ndan dün gece esmeye başlayan ve 21 Temmuz'a kadar devam edecek caz rüzgârı,müzikseverleri
etkisi altına aldı. Etkinliğe bu yıl 200'e yakın yerli ve yabancı müzisyen ile 28 topluluk katılıyor.
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın (İKSV) dünyaya getirdiği ve Garanti Bankası'nın başından beri 'yeşillendirdiği' Uluslararası
İstanbul Caz Festivali'nin sekizincisi, dün akşam Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen geleneksel törenle başladı. Açılışın iki 'büyük' topluluğu ise 'Tornado Brass Band' ve 'Big Bad Voodoo Daddy' olacaktı. Ancak Tornado Brass Band'in lideri Daryl Adams rahatsızlanınca, festival klasiği haline gelen ve bugün yapılması planlanan Caz yürüyüşü de iptal edildi.
Performans mekânı Babylon
Ancak festival, zengin programı ve bu gece Babylon sahnesinde dinlenecek nostaljik konserle ilk günkü talihsizliği unutturacak. Caz fırtınası, 1950'lerin swing ruhunu yansıtacak 'Big Bad Voodoo Daddy' grubunun konseriyle giderek şiddetlenecek. Festivalin tek performans mekânı Babylon'a nostaljik notalarını sızdıracak olan topluluk, cazın altın çağındaki 'big band' geleneğini aktarmasıyla tanınıyor. Tabii 1990'ların popüler müziğinden kopmadan. Kostümleri ve tavırlarıyla o eski günleri yaşatan 'Big Bad Voodoo Daddy', bu gece yüksek olasılıkla Sinatra şarkıları ve çeşitli filmlerden seçme swing parçalar, sunacak.
Festivalin yaratacağı müzikal fırtınanın odak noktası ise, her yıl olduğu gibi yine Harbiye Açıkhava Tiyatrosu olacak. Festivalin 'Açıkhava' günlerinin açılışı, artık bizden sayılan Brooklyn Funk Essentials ve gruba sazlı sözlü destek sağlayan Laço Tayfa tarafından 7 Temmuz Cumartesi akşamı yapılıyor.
New York'un underground müzisyenlerinden oluşan Brooklyn Funk Essentials, Kumkapı'nın müstesna müzisyenleriyle iki yıl önceki caz festivali için de bir araya gelmiş ve ardından konserlerin sayısı artmıştı. Öyle ki topluluk bu hızla bir albüm bile yayımladı. Bu nedenle klarnet ve funk'ın bu esaslı evliliği, açılış için ideal bir tercihe benziyor.
Ancak şüphesiz, Açıkhava'ya düşecek yıldırımlardan Sting (17 Temmuz), Nick Cave (9 Temmuz) ve PJ Harvey (11 Temmuz) sorumlu olacak! Aynı mekândaki caz konserlerinin en parlak yıldızları arasında akla ilk gelen isimler ise, saksofon virtüözü Wayne Shorter ve 'viski sesli' Dianne Reeves. Açıkhava'da sahneye çıkacak Reeves, 12 Temmuz akşamı Sarah Vaughan'ın klasiklerini yorumlayacak.
Festivalin tek kulübü Babylon, bu yıl tek kulüp olmasının da verdiği çoksesli sorumluluğun yüküyle caz-elektronik geceleri ve tabii ki dünya müziğinin ilginç örneklerine ev sahipliği yapıyor olacak.
Programda 'Latin yok' diye de üzülmek yersiz olur. Çünkü Buena Vista 'ihtiyarlar kulübü'nün üyeleri yine misafir edilecekler: Cubanismo gecesi, Omara Portoundo, Oscar de Leon ve Celia Cruz festivalde de boy gösterip müzikseverlerin mevcut
'Latinomania'sını gidermeye çalışacak.
Yıldız isimlerle yıldızlar altında Kısaca
bu yıl da pop-rock, caz, latin, elektronik
ve dünya müziği sevenler, yıldız isimlerle yıldızlar altında yine buluşacak.
Tabii dünya müziği demişken Ricardo Lemvo ve Makine Loca'nın Küba ile Kongo müziklerini birleştiren Babylon konserini, aynı mekânda 18 Temmuz gecesi Açık Radyo stüdyolarından havalanan, 'dünyanın tüm seslerine açık' Uçan Halı projesini ve Cemal Reşit Rey'de boy gösterecek Yunanlı şarkıcı Elefteria Arvanitaki'yi ya da Frank Sinatra Jr.& Woody Herman Orkestrası'nın konserini zikretmeden geçersek sanırız epey ayıp etmiş oluruz. Bilgi için Tel: 0212 293 31 33, internet adresi: www.istfest.org (Kültür Sanat)