Yazar Evrim Alataş 34 yaşında veda etti

Yazar Evrim Alataş 34 yaşında veda etti
Yazar Evrim Alataş 34 yaşında veda etti

Alataş, ?Min Dit? filminin senaristlerindendi.

DİYARBAKIR - Yazar, gazeteci Evrim Alataş dün 34 yaşında hayatını kaybetti. Alataş, uzun yıllardır kanserle mücadele ediyordu. Alataş’ın ‘Mayoz Bölünme Hikayeleri’ ve geçen yıl yayımlanan ‘Her Dağın Gölgesi Denize Düşer’ adlı iki kitabı vardı.
Malatya’nın Akçadağ ilçesi Gölpınar köyünde doğan Alataş, 1994 yılından itibaren Kürt siyasetinde etkili olan Yeni Politika, Ülkede Özgür Gündem gibi gazetelerde çalıştı. Evrensel, Birgün, Özgür Politika ve Taraf gazetelerinde, Esmer, Birikim, Siyahi, Amargi ve Radikal İki’de yazıları yayımlandı. Alataş, 2003’te çıkan ‘Mayoz Bölünme Hikayeleri’nde Güneydoğu’daki çatışmalı hayatı traji-komik üslupla hikayeleştirmişti. Son kitabı ‘Her Dağın Gölgesi Deniz’e Düşer’de ise dayısı Teslim Töre’nin hikayesini de kapsayan bir dizi anıyı anlatmıştı.
Çok genç yaştan itibaren kanserle mücadele eden Alataş, gazeteci, yazar olarak ülkenin sıcak siyasi gündemiyle ilgilenmeyi hiç bırakmadı. 2003’te Ahmet Tulgar’a verdiği röportajda Alataş, “Benim için hayat hep ağır ve zor olmuştu. Ama tam da bu ağırlık ve zorluk beni hayata bağlıyordu. Kanseri de gördüğüm siyasi, toplumsal baskılar gibi değerlendirdim” diyordu.
Alataş için bugün 12.30’da Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti’nin önünde tören düzenlenecek. Ardından köyünde toprağa verilecek. (Kültür Sanat)